KGB i CIA kontra hakerzy

Firma Invicta Networks, zajmująca się opracowywaniem systemów zabezpieczających sieci komputerowe, poinformowała o opracowaniu 100-proc. zabezpieczenia przed atakami hakerów.

Invicta Networks, firma komputerowa kierowana przez byłego pracownika KGB, Victora Sheymova, oraz byłego dyrektora CIA, Jamesa Woolseya, poinformowała o opracowaniu nowej metody zabezpieczania sieci komputerowych przed atakami hakerów. Według przedstawicieli firmy nowy system wyklucza możliwość włamania. Metoda polega na nieustannej zmianie adresu IP, a to - wg Invicta Networks - sprawia, że cała sieć staje się niewidzialna dla potencjalnych napastników. System ten ma zabezpieczać komputery zarówno przed "klasycznymi' włamaniami, jak i wirusami oraz popularnymi w ostatnim czasie atakami Denial of Service.

Przedstawiciele konkurencji twierdzą jednak, że firma nie przekazała konkretnych informacji na temat zabezpieczeń. Trudno więc wyrokować, na ile będą one skuteczne. "Invicta nie przedstawiła nic oprócz zarysu pomysłu, nie znamy detali. Przyznaję, że pomysł zastosowania ciągle zmieniających się adresów IP jest ciekawy - nie jest jednak aż tak rewolucyjny, jak twierdzą przedstawiciele firmy" - powiedział Bruce Schneier, założyciel firmy Counterpane Internet Security.

Przedstawiciele Invicta Networks poinformowali jednak, że w ciągu tygodnia odbędzie się prezentacja opracowanych przez firmę sposobów zabezpieczania sieci komputerowych.