KaZaA rozwija skrzydła

Twórcy popularnego serwisu KaZaA udostępnili nowe rozwiązanie – komunikator internetowy. Skype, bo tak nazywa się program, można na razie pobrać bezpłatnie.

Możliwościami Skype przypomina tradycyjne komunikatory internetowe typu MSN Messenger czy ICQ. Jednak sam sposób działania aplikacji jest zupełnie inny. Skype posiada technologię "Global Index", dzięki której możliwe jest oparcie komunikacji na zdecentralizowanej sieci P2P. Zamiast centralnego katalogu , skype ma rozproszony.

Program dostępny jest bezpłatnie w wersji beta. Za kilka miesięcy jednak za zmodyfikowany i ulepszony program trzeba będzie płacić. "Możliwość skorzystania z darmowej, pierwszej wersji będzie istniała zawsze” – zapowiedział jeden z twórców programu - "Jednak ulepszona aplikacja z pewnością będzie kosztować."

W ciągu pierwszych sześciu dni od udostępnienia programu Skype skorzystało z niego 10 tys. użytkowników – informują twórcy aplikacji, dodając, że taką ilość zwolenników miała KaZaA dopiero po dwóch miesiącach istnienia.

W tej chwili użytkownicy Skype mogą porozumiewać się pisząc wiadomości lub prowadząc rozmowy głosowe. W przyszłości twórcy programu zamierzają dodać możliwość rozmowy z użytkownikami innych komunikatorów.

Skype działa na komputerach z systemem operacyjnym Windows, które mają kartę dźwiękową, mikrofon, głośniki oraz słuchawki.

Więcej informacji:

http://www.skype.com