KaZaA traci na popularności

Jak podkreślają przedstawiciele firmy BayTSP, która zajmuje się monitorowaniem wielu sieci bezpośredniej wymiany plików, KaZaA powoli przestaje być jednym z najpopularniejszych programów do P2P.

Z danych dostarczonych przez kalifornijską firmę BayTSP wynika, iż w zeszłym miesiącu najpowszechniej wykorzystywanym oprogramowaniem P2P była KaZaA (średnio 2,48 miliona użytkowników dziennie) oraz jej największy konkurent - eDonkey (średnio 2,54 miliona użytkowników dziennie).

Już od ponad roku notowany jest jednak systematyczny spadek liczby użytkowników KaZzY. Spowodowane jest to głównie nagonką Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Muzycznego (RIAA), która już od jakiegoś czasu nęka pozwami użytkowników korzystających z zasobów tej sieci.

Wielu niezależnych obserwatorów wskazuje również na fakt technologicznego zacofania tego programu. Technologia w nim zastosowana pochodzi sprzed kilku lat. Jak mówi Mark Ishikawa, szef BayTSP, spadek zainteresowania programem KaZaA był zatem do przewidzenia.


Zobacz również