Kable USB Type-C: uważajcie na nie. Mogą zniszczyć komputer

Kable/adaptery USB Type-C mogą być niebezpieczne. Część z nich nie spełnia bowiem wymaganej specyfikacji.

Benson Leung to pracownik Google, który miał udział w budowie Chromebooka Pixel i tabletu Pixel C, urządzeń korzystających z najnowszego złącza USB: USB Type-C. Leung postanowił bliżej przyjrzeć się sprzedawanym przez Amazona adapterom i kablom, które z jednej strony wyposażone zostały w złącze USB Type-C, natomiast z drugiej w złącze Type-A, lub Type-B. To co odkrył jest mocno niepokojące. Jego zdaniem bowiem wielu producentów nie trzyma się specyfikacji i nie stosuje odpowiedniego rezystora. W najgorszym scenariuszu korzystanie z wadliwie zaprojektowanego kabla może ponoć doprowadzić do uszkodzenia huba, ładowarki a nawet smartfona, czy komputera .

Jak więc znaleźć te bezpieczne?

Oczywiście akcesoria, które znajdziecie w pudełku z nowym sprzętem (tablet, smartfon, komputer) są bezpieczne. Problem dotyczy kabli/adapterów kupowanych osobno. Leung opisał na Google+ dokładnie procedurę, która pokazuje, w jaki sposób wykryć wadliwe kable/adaptery przy wykorzystaniu laptopa Chromebook Pixel 2015. Im więcej osób włączy się w proces testowania, tym lepiej dla wszystkich konsumentów.

Mocno ograniczoną jak na razie listę kabli/adapterów "złych" producentów znajdziecie na stronie Amazona (recenzje Bensona Leunga).Pozytywnie testy przeszły kable firm Frieq, Belkin i iOrange.