Kalibracja monitora oszczędzi Twój wzrok

Od dawna wiadomo, że dobrze skonfigurowany monitor lub wyświetlacz LCD, to podstawa ergonomicznej pracy przy komputerze. Uaktualniona aplikacja MonitorTest 2.2 (Build 1006 rev.3) przyjdzie z pomocą każdemu użytkownikowi komputera. Poświęcając kilka minut na odpowiednie ustawienie jasności, kontrastu, geometrii i innych parametrów obrazu pozbędziesz się łzawienia oczu, bólu głowy i zmęczenia wywołanego przez przesiadywanie przed ekranem.

Kalibracja monitora oszczędzi Twój wzrok
Na początku należy zadbać o odpowiednie odświeżanie ekranu, które ma kluczowe znaczenie, gdy korzystasz z monitora CRT. Komfortową pracę osiągniesz ustawiając odświeżanie na poziomie 85 Hz, ale wyższe wartości są oczywiście lepsze. Inne parametry są również istotne, choć nie tak łatwo jest je ustawić.

Prezentowane narzędzie pozwala użytkownikowi na dokładną kalibrację monitora CRT lub panelu LCD. Główny ekran aplikacji pozwala na przeglądanie parametrów wyświetlanego obrazu i wybranie pełnego sprawdzianu lub jego niektórych elementów. Do dyspozycji jest ekran kontrolny (zobacz obrazek), jednokolorowe plansze sprawdzające odwzorowanie kolorów na całej powierzchni monitora, bardzo drobne paski ukazujące efekt mory oraz szereg siatek i figur geometrycznych, które mają za zadanie wydobyć nawet najdrobniejsze defekty w wyświetlaniu geometrii. Dzięki tym testom użytkownik może za pomocą menu monitora ustawić jak najlepiej obraz.

Prezentowana aplikacja kosztuje 24 USD, ale można z niej korzystać za darmo przed 30 dni. Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.

Bezpłatnym odpowiednikiem prezentowanego programu jest popularny Nokia Monitor Test dostępny również w naszym serwisie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: