Kameleon, czyli zmień to sam

Linux oferuje niepowtarzalne możliwości zmiany wyglądu graficznego środowiska użytkownika. Możesz zmienić całkowicie wygląd zarówno desktopu,jak i wszystkich aplikacji. Do dyspozycji masz setki atrakcyjnych motywów, i to za darmo!


Linux oferuje niepowtarzalne możliwości zmiany wyglądu graficznego środowiska użytkownika. Możesz zmienić całkowicie wygląd zarówno desktopu,jak i wszystkich aplikacji. Do dyspozycji masz setki atrakcyjnych motywów, i to za darmo!

Dzięki elastyczności interfejsu X-Window każdy program zarządzający desktopem Linuksa (wyglądem okien, dekoracjami, kolorami i kształtem przycisków) może łatwo zmieniać wygląd. Służy to tego mechanizm tzw. themes (styl, motyw, skórka) - zestaw odpowiednio dobranych kolorów, kształtów okien, jak również dźwięków, kursorów, ikon i innych elementów interfejsu użytkownika.

Wygodne przełączanie tła desktopu w Enlightement.

Wygodne przełączanie tła desktopu w Enlightement.

Moda na zmianę wyglądu nudnego interfejsu opanowała wszystkie systemy operacyjne, począwszy od prostego dodatku do MS Windows 95, jakim był MS Plus!, a skończywszy na Windows 2000/ME, gdzie komponent ten został znacznie rozbudowany i znajduje się standardowo w systemie. Podobnie jest w systemie Mac OS, który już od kilku lat pozwala na zmianę wyglądu interfejsu, a jego kolejna wersja - Mac OS X - ma wprowadzić rewolucyjny interfejs użytkownika o nazwie Aqua. W Linuksie to normalne, że graficzny interfejs użytkownika może wyglądać różnie - to wręcz zasada, która utrudnia tworzenie aplikacji. Niemniej jednak ta swoboda jest dla użytkownika domowego nieoceniona. Ale i obecne możliwości mają być znacznie rozbudowane w kolejnych wersjach - głównie w KDE 2. W dalszej części tekstu znajdziesz krótkie informacje, jak zainstalować i zmieniać motywy w najpopularniejszych menedżerach okien w X-Window.

Enlightenment

Zmiana wyglądu aplikacji opartych na GTK.

Zmiana wyglądu aplikacji opartych na GTK.

Jest to menedżer okien stosowany najczęściej w połączeniu ze środowiskiem GNOME. Enlightenment wymaga większej ilości pamięci niż inne programy tego typu, ale zawiera za to ciekawe rozwiązanie - ESD (Enlightenment Sound Daemon), który pozwala na efektywne zarządzanie dźwiękiem w X-Window (np. miksowanie dźwięku z różnych programów czy strumieniowanie dźwięku z Internetu). Nowy motyw instaluje się automatycznie (z menu podręcznego programu Enlightenment) lub ręcznie, przechodząc do katalogu zawierającego bazę motywów:

cd $HOME/.enlightenment/themes/

jeśli ma być dostępny tylko dla osoby, która go zainstalowała lub

cd /usr/share/enlightenment/themes/

jeśli ma być dostępny dla wszystkich użytkowników systemu. Do wybranego katalogu skopiuj plik z motywem i rozpakuj go poleceniem:

tar zxvf nazwa-archiwum.tar.gz

Teraz nowy motyw będzie widoczny w oknie wyboru motywów Enlightenment. Drugim rozwiązaniem jest użycie graficznego narzędzia e-conf (Enlightenment Configuration Editor), otwierając środkowym przyciskiem menu Configuration i wybierając opcję Select Themes. Wystarczy teraz wybrać jako nowy motyw plik, który go zawiera. Program sam skopiuje potrzebne pliki w odpowiednie miejsce.

GTK/GNOME

Przełączanie menedżerów okien w GNOME.

Przełączanie menedżerów okien w GNOME.

Jeśli chcesz zmieniać wygląd desktopu w sposób bardzo radykalny, to środowisko GNOME oferuje w tym zakresie największe możliwości ze wszystkich środowisk graficznych do Linuksa. Zmiana wyglądu środowiska GNOME jest bardziej rozbudowana niż np. w przypadku KDE, ponieważ własny mechanizm motywów ma biblioteka GTK, stanowiąca fundament GNOME. Drugi element, który może wpływać na wygląd GNOME (ale tylko ramek okien, menedżera wirtualnych biurek, dźwięków itd.), to stosowany menedżer okien. Zazwyczaj jest nim Enlightenment (domyślne ustawienie w Red Hat), ale może być np. Sawfish czy Window Maker. Motyw GTK ma wpływ jedynie na wygląd elementów interfejsu programów.

W GNOME możliwe jest przypisywanie dźwięków do poszczególnych zdarzeń. Należy wybrać Control Center | Multimedia i na karcie General zaznaczyć opcję Sounds for events oraz Enable Sound server startup, a następnie na karcie Sound Events dokonać odpowiednich przypisań.

Z motywów GTK możesz korzystać również wtedy, gdy nie używasz GNOME, jednak w takim wypadku należy ręcznie edytować plik konfiguracyjny $HOME/.gtkrc, wskazujący na używany motyw.

KDE

W porównaniu z GNOME KDE nie oferuje tak daleko idących możliwości zmiany wyglądu i dekoracji. W zasadzie oprócz ikon, ramek wokół okien, kolorów i dźwięków nic więcej nie można zmienić. Biblioteka Qt, na której opiera się KDE, nie ma wbudowanego mechanizmu zmiany wyglądu obiektów interfejsu (np. kształtów przycisków i suwaków), możliwa jest jedynie zmiana kolorów i czcionki. Podobno wersja KDE 2 ma pod tym względem "dogonić" GNOME.

Swoboda GNOME prowadzi niekiedy do przerostu formy nad treścią.

Swoboda GNOME prowadzi niekiedy do przerostu formy nad treścią.

Sposób zarządzania wyglądem KDE jest bardzo zbliżony do MS Windows 98 (z zainstalowanym komponentem Plus!). Dzięki temu użytkownicy Windows nie będą mieli problemów.

Zmiany lub instalacji motywu dokonujesz z menu K | Panel sterowania |Desktop | Menedżer tematów. Można stąd zainstalować motyw ściągnięty w formie pliku.tgz. Na naszym CD-ROM-ie znajdziesz narzędzie (plik themeconvert.tgz) do konwersji motywów między różnymi wersjami KDE. Wiele motywów KDE zawiera jednocześnie pliki dźwiękowe przypisane do różnych zdarzeń.

Warto jednak wspomnieć o bardzo nieprzyjemnej właściwości KDE, związanej z wyświetlaniem pewnych obiektów - otóż większość okien dialogowych KDE nie skaluje się automatycznie. W rezultacie przy niższych rozdzielczościach ekranu (640x480 i 800x600) niektóre okna (np. okno wyboru motywu) nie mieszczą się na ekranie i nie widać przycisków - tak właśnie jest w przypadku menedżera motywów.