Kamera 3D w kosmosie - Panasonic AG-3DA1 w ostatniej misji wahadłowca Atlantis

Panasonic ogłosił, że przekazał dla agencji NASA swoje kamery 3D, które trafiły na Międzynarodową Stację Kosmiczną podczas ostatniego lotu promu komicznego Atlantis, który odbył się w piątek.

STS-135 - ostatnia misja promu Atlantis

Kamera 3D w kosmosie - Panasonic AG-3DA1 w ostatniej misji wahadłowca Atlantis

Panasonic AG-3DA1

Kamery 3D nie tylko służą filmowcom na Ziemi do tworzenia światów takich jak Avatar, ale teraz latają również w kosmos.

NASA korzysta ze sprzętu Panasonika

Panasonic dostarczył na pokład wahadłowca Atlantis swoją kamerę AG-3DA1, nagrywającą w 3D Full HD. Natomiast na Ziemi pozostały dwa inne urządzenia Panasonika wykorzystywane przez NASA - 25,5-calowy monitor 3D LCD BT-3DL2550 oraz laptop z serii Toughbook. Urządzenia te posłużyły do dokumentacji treningu i przygotowań do ostatniej misji Atlantis. Kamera 3D Full HD zostanie wykorzystana w celu trójwymiarowej dokumentacji pracy astronautów z ISS.

Zobacz również:

  • Panasonic TX-55LZ1000E - test OLED-a dla graczy i kinomaniaków

- Jesteśmy zachwyceni tym, że nasza kamera 3DA1 pełni tak ważną rolę w dokumentacji historycznego momentu w historii NASA - powiedział John Baisley z Panasonika.

Czy zobaczymy 3D z orbity?

Ciekawe, czy nakręcone materiały 3D zostaną udostępnione przez NASA zwykłym użytkownikom na całym świecie? Z pewnością niejeden chciałby to obejrzeć. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu pojawił się interesujący film pt. First Orbit - hołd w HD dla Gagarina na YouTube (w HD pokazujący w wysokiej rozdzielczości, to co widział Gagarin podczas pierwszej wyprawy w kosmos).

Kamera 3D, którą Panasonic wysłał w kosmos to ta sama kamera 3D, która była prezentowana w Polsce w 2010 roku. Byłem wtedy na specjalnej prezentacji Panasonika i sam miałem okazję obejrzeć ją na własne oczy. I muszę przyznać, że robi naprawdę wielkie wrażenie. Potężny sprzęt za duże pieniądze.

Źródło: Slashgear