Kamera FullHD od Hitachi zapisuje na płytach Blu-ray

Niecały miesiąc po oficjalnej premierze w Japonii na berlińskich targach IFA koncern Hitachi przedstawił pierwszą w świecie kamerę rejestrującą obraz FullHD na krążkach Blu-ray.

Hitachi DZ-BD7HE z nagrywarką Blu-ray i twardym dyskiem.

Hitachi DZ-BD7HE z nagrywarką Blu-ray i twardym dyskiem.

Oficjalna premieta modeli DZ-BD70E i DZ-BD7HE miała miejsce na początku sierpnia. Kamery pozwalają na nagranie filmów w rozdzielczości 1920x1080 bezpośrednio na 8-centymetrowych nośnikach BD-R i BD-RE o pojemności 7,5 GB, a w wypadku materiałów standardowej rozdzielczości - także na 8-centymetrowych płytach DVD-R/RW/RAM/+RW. W modelu BD7HE dodatkowym magazynem danych jest twardy dysk o pojemności 30 GB.

Maksymalny czas nagrywania zależy oczywiście od użytego nośnika i jakości materiału: na płycie BD zmieści się od ok. 1 do 2 godzin filmu, na twardym dysku - od 4 do 8 godzin. Krążek DVD przechowa od 20 do 30 minut wideo standardowej rozdzielczości.

Kamera z wbudowanym twardym dyskiem umożliwia wstępną edycję filmu, a następnie przegranie materiału na nośnik optyczny. Producent podaje, iż bateria wytrzymuje 100 minut pracy przy rejestracji na HDD.

Model Hitachi DZ-BD70E.

Model Hitachi DZ-BD70E.

Urządzenie wyposażono w 5,3-megapikselową matrycę CMOS, obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym oraz panoramiczny wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cali. Wśród wyjść znalazły się porty i USB 2.0. Do dyspozycji jest także gniazdo kart SD, na których można przechowywać zdjęcia wykonane kamerą (w rozdzielczości 2400x1800).

DZ-BD70E ma wymiary 77x87x166 mm i waży 575 g bez baterii. Model DZ-BD7HE z twardym dyskiem jest o 6 mm szerszy i cięższy o 55 g.

Kamery powinny pojawić się w Polsce przed Gwiazdką, zaś ich ceny będą oscylowały wokół 1500 euro. Produkcję 8-centymetrowych nośników BD-R/RE już rozpoczęły firmy Hitachi-Maxell i Verbatim.

Strona producenta