Kamera Sony nagrywa HDTV

Sony wprowadziło do sprzedaży w Polsce pierwszą konsumencką kamerę wideo nagrywająca obraz zgodny ze standardem telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV. Urządzenie zapisuje obraz składający się z 1080 linii z przeplotem (1080i).

Kamera cyfrowa Sony HDR-FX1E

Kamera cyfrowa Sony HDR-FX1E

Kamera HDR-FX1E wyposażona jest w 3 przetworniki CCD o rozdzielczości 1,12 mln pikseli każdy. Obiektyw to Carl Zeiss Vario-Sonnar T, który charakteryzuje się świetnymi parametrami optycznymi, ograniczającymi aberrację chromatyczną.

Nowy przetwornik CCD cechuje duża rozdzielczość i proporcje odpowiednie do uzyskania obrazu panoramicznego 16:9. Każdy z trzech przetworników CCD rejestruje jasność składowych kolorów R, G i B (Red, Green i Blue - czerwony, zielony i niebieski), dzięki czemu reprodukcja barw jest znacznie lepsza, niż przy zastosowaniu pojedynczego układu CCD.

Firma Sony zastosowała także nowy układ "HD Codec Engine" służący do rejestrowania i przetwarzania czterokrotnie większej ilości informacji, niż ma to miejsce w przypadku standardowego formatu DV. Ten unikatowy system kodowania-dekodowania strumienia danych MPEG w czasie rzeczywistym zapewnia wysoki współczynnik kompresji przy zachowaniu znakomitej jakości obrazu. Dzięki niemu możliwe jest nagrywanie i odtwarzanie obrazu w formacie HDV z bardzo wysoką przepływnością. Układ HD Codec Engine zapewnia zmniejszenie wielkości plików wideo i wydłuża czas działania kamery przy użyciu akumulatorów.

Kamera HDR-FX1E jest wyposażona w nowy obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T z filtrem o średnicy 72 mm. Nałożona na jego powierzchnię powłoka T eliminuje niepożądane odbicia światła oraz ogranicza odblaski i zbędny efekt poświaty. Obiektyw umożliwia wykonywanie zdjęć szerokokątnych. Oferuje także 12-krotne zbliżenie optyczne i optyczny stabilizator obrazu.

Kamera cyfrowa Sony HDR-FX1E - bok

Kamera cyfrowa Sony HDR-FX1E - bok

Zgodność z formatami HDV i DV

Zaletą modelu FX1E jest umożliwienie użytkownikom korzystanie z takich samych kaset, jakie stosowaliby w przypadku standardowej kamery DV i nagrywania na nich materiału wideo o identycznym czasie trwania. Strumień danych MPEG2, który jest używany w ramach standardu HDV, cechuje się wysokim współczynnikiem kompresji, co pozwala na nagrywanie na kasetach DV obrazu o najwyższej jakości. Kamerą HDR-FX1E można filmować w formacie HDV równie łatwo jak w DV.

Kamera pozwala na nagrywanie obrazu nie tylko w formacie HDV (1080i), ale również DV (576i). Użytkownicy mogą podczas filmowania przełączać kamerę między formatami 1080i i DV zależnie od swoich potrzeb i warunków otoczenia. Model HDR-FX1E odtwarza oczywiście, także wcześniej nagrany materiał na kasetach DV.

Jeśli użytkownik chce obejrzeć efekty swojej pracy w standardzie HDV, kamera FX1E może przekonwertować materiał wideo z formatu 1080i na 576i.. Funkcja ta pozwala ponadto na edytowanie filmów za pomocą komputera osobistego i oprogramowania współpracującego z formatem DV. Nawet użytkownicy, którzy nie dysponują oprogramowaniem do nagrywania i montażu materiału w standardzie HDV, mogą wybierać rejestrowanie filmów w formacie 1080i lub DV. Dzięki temu, że wielu producentów oprogramowania do montażu nieliniowego popiera format HDV - już wkrótce zaoferują aplikacje zgodne z tym standardem. Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.hdv-info.org

Cena urządzenia to 19000 zł

Więcej informacji:

http://www.sony.pl


Zobacz również