Kamera wszystkowidząca

Brytyjska firma ThruVision opracowała model kamery zdolnej do prześwietlania noszonego przez człowieka ubrania celem wykrywania przenoszonych przez niego niebezpiecznych przedmiotów, np. broni czy materiałów wybuchowych. Urządzenie o oznaczeniu T5000 może stanowić przełom w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego.

Jak informuje producent, kamera wykorzystuje technologię tzw. pasywnego obrazowania - identyfikuje obiekty w oparciu o odczyt emitowanych przez nie naturalnych fal elektromagnetycznych, zwanych promieniami T (promieniowanie terahercowe). Zasięg skuteczności kamery wynosi 25 metrów. Urządzenie działa także w przypadku osób poruszających się. ThruVision przekonuje, że skanowanie nie ujawnia szczegółów anatomicznych, jest też całkowicie bezpieczne dla organizmu.

ThruVision opracowała kamerę T5000 we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, czerpiąc z badań astronomów nad umierającymi gwiazdami. Technologia pasywnego obrazowania bazuje na zjawisku emitowania przez ludzi i przedmioty niewielkich ilości promieniowania elektromagnetycznego. Promienie T w spektrum elektromagnetycznym znajdują się pomiędzy podczerwienią i mikrofalami. W zależności od materiału sygnatura fali może być odmienna - np. materiały wybuchowe można odróżnić od plasteliny, a paczkę kokainy - od mąki.

Kamery T5000 mogą znaleźć zastosowanie na lotniskach, centrach handlowych i imprezach sportowych, słowem - w miejscach zatłoczonych. Technologia może również odegrać istotną rolę w walce z terroryzmem. Prezentacja technologii nastąpi na wystawie naukowej sponsorowanej przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w dniach 12 i 13 marca br.

Więcej informacji: ThruVision


Zobacz również