Kamery DV


Panasonic NVDS55EG

Kamery DV
Cena: 5490 zł plus VAT

Producent: Panasonic, www.panasonic.com

Dystrybutor: Panasonic Polska, tel. 0 801 351 903

Najtańsza z prezentowanych kamer. Pomimo że jest nieco zwalista, co jest typową cechą sprzętu Panasonica, to wyróżnia ją stylowy wygląd z giętkim wizjerem (kiedy go zegniesz, masz wrażenie, że inne części zaraz wyskoczą zmieniając kamerę w robota jak komiksowe Transformers). Ma bardzo słaby, a właściwie nieistniejący, system stabilizacji obrazu. Jeśli będziesz chciał sfilmować cokolwiek i pokazać to publiczności, użyj statywu.

Matryca CCD niskiej jakości nie ma nawet trzech czwartych z rozdzielczości matryc kamer wcześniej prezentowanych. Eksportowany obraz zawiera artefakty nawet przy mało wymagających warunkach oraz ma słaby kontrast. Przynajmniej odwzorowanie kolorów jest na dobrym poziomie.

Na plus dla NVDS55EG można zaliczyć pełną manualną obsługę oraz duży i bardzo łatwy w użyciu kontroler zoomu. Ma także dobrze zaprojektowaną stację bazową, która pozwala na eksport materiału w różnych formatach, i wiele gniazd (DV, AV, gniazdo mikrofonu). Jednak warto postarać się o większą gotówkę i kupić bardziej profesjonalny sprzęt, chyba że masz bardzo ograniczony budżet albo zadowala cię amatorski poziom zdjęć (filmujesz The Blair Witch Project 2).

Sharp VL-PD6H

Kamery DV
Cena: ok. 5200 zł plus VAT

Producent: Sharp, www.sharp.com

Dystrybutor: Sharp Electronics, tel. 545 81 00

MiniDV zdumiewa oryginalnością w świecie kamer. Producenci lepszej klasy urządzeń, takich jak Canon XL1 lub JVC GR-DV500E rezygnują z wyświetlacza LCD i zastępują go wizjerem. Sharp stawia wszystko na głowie i zamiast wizjera umieszcza LCD. Kiepska jakość tych wyświetlaczy akceptowana jest tylko przez nielicznych profesjonalnych użytkowników.

Projektanci nadali PD6H nietypowy pudełkowaty, ale atrakcyjny kształt, chociaż bardzo łatwo można zasłonić obiektyw palcem. Jednak spośród wszystkich omawianych tu kamer jest ona najłatwiejsza w użyciu. Prosty design, point-&-shoot nawet dziecku umożliwiłby filmowanie.

Prostota idzie w parze z ceną. Zawiera niewiele funkcji, a zdjęcia mają tendencję do lekkiego rozmywania się. Szczególnie jeśli używamy strasznie powolnego autofocusa. Nieco przeszkadza, że nie ma zewnętrznej ładowarki. Zaskakujące, że w przypadku kamery, która w sposób oczywisty kierowana jest na rynek konsumencki, odwzorowanie kolorów oraz ruchu jest w pełni użyteczne.

Jeśli nie żądasz od kamery za dużo i szukasz czegoś bardzo prostego w użytkowaniu, Sharp stworzył kamerę właśnie dla ciebie. Idealna do tworzenia dokumentacji.

Sony DCR-TRV20E

Kamery DV
Cena: 7786 zł plus VAT

Producent: Sony, www.sony.com

Dystrybutor: Sony Poland, tel. 653 83 33

Najlepsza z prezentowanych kamer w obudowie jednobryłowej. TRV20E jest prawie idealną kamerą, która, niestety, oferuje mniej za swą cenę w porównaniu z taniejącą wciąż XL1.

Najmocniejszą stroną tego modelu jest megapikselowa matryca CCD oraz obiektyw Carl Zeiss. Dzięki CCD oferuje wysoką jakość filmu oraz zdjęć, co stawia ją powyżej innych kamer jednobryłowych. Jakość materiałów nie dorównuje najlepszym kamerom trójmatrycowym, ale dobrej jakości obiektyw pomaga "produkować" materiały, które można określić jako profesjonalne.

Kamera zawiera również kilka użytecznych funkcji, takich jak opcja filmowania nocą, co pozwala na filmowanie przy niskim poziomie oświetlenia lub możliwość zapisu zdjęć w rozdzielczości do 1152 na 864 na nośnikach Memory Stick. W kamerę wbudowano podstawowe funkcje kluczowania barwy, ale są one bardzo proste.

TRV20E nie jest jednak perfekcyjna. Przyciski sprawiają wrażenie delikatnych, nie ma możliwości ręcznego ustawiania prędkości migawki, a zdjęcia z Memory Stick mogą być "zrzucane" tylko na komputer z systemem Windows, jednak ciągle jest ona najbardziej klasycznym modelem na rynku.

Sony DCR-TRV900E

Kamery DV
Cena: 9835 zł plus VAT

Producent: Sony, www.sony.com

Dystrybutor: KSK Dystrybucja, tel. 032 251 69 26

To model dla tych, którzy lubią rzeczy klasyczne i trwałe. TRV900 jest w ofercie Sony od ponad trzech lat i na razie nie widać jego następcy. Obudowa jest trochę pudełkowata, a całość waży 880 g. Ma to pewne zalety: klawisze tak rozmieszczono, że ich obsługa jest bardzo wygodna, a wyświetlacz LCD ma jak na kamery miniDV wręcz monstrualne rozmiary, jego przekątna wynosi 3,5 cala.

Jakość filmowanego obrazu jest bardzo dobra; śmiało można porównywać ją z droższymi modelami. W większości przypadków dotrzymuje kroku nawet Canonowi XL1. Dopiero w bardzo złych warunkach oświetleniowych Sony musi ustąpić miejsca droższemu rywalowi, ale i tu wypada nieźle w porównaniu z innymi kamerami, choćby prezentowanym obok modelem TRV20 (jednak TRV900 brakuje opcji NightShot, jaką ma nowszy TRV20).

Kamera oferuje 12-krotny zoom optyczny i 48-krotny cyfrowy, który robi dobre wrażenie. Nawet przy użyciu powiększenia cyfrowego jakość detali jest dobra.

Na wyposażeniu znajduje się akumulator litowy w technologii Stamina, który zepewnia zasilanie do 8 godzin ciągłej rejestracji przy korzystaniu z wizjera (z wyłączonym wyświetlaczem LCD), gniazdo na karty typu PC Card oraz pojedyncze gniazdo wejścia/wyjścia FireWire.