Kamery DV

Spadające ceny, rosnące możliwości, perfekcyjne obrazy w zasięgu twojej ręki


Spadające ceny, rosnące możliwości, perfekcyjne obrazy w zasięgu twojej ręki

Nie tak dawno, gdy chciałeś coś sfilmować (zakładam, że nie pracujesz dla dużej firmy produkcyjnej), musiałeś wynająć kamerę z operatorem lub bez. To była cena za używanie profesjonalnych urządzeń i stanowiła pokaźną część planowanego budżetu.

Obecnie kamery są już w zasięgu twoich możliwości. Doświadczony kamerzysta przekona cię, że aparaty z przedziału pomiędzy 10000 zł a 30000 zł nie dorównują tym w cenach przekraczających nawet 100000 zł. I jest to prawda. Jeśli jednak nie marzą ci się superefekty wykorzystywane w najlepszych i najdroższych reklamach, to możesz zainteresować się urządzeniami tańszymi. A gdy dokonasz odpowiedniego wyboru, twoim potrzebom sprosta sprzęt o wystarczających możliwościach i jakości za rozsądną cenę. Dobra kamera w formacie miniDV w doświadczonych rękach może dać rezultaty porównywalne ze spotykanymi w programach TV. Każdy, kto twierdzi inaczej, jest zapewne sfrustrowany poniesionym wydatkiem rzędu 100 tysięcy zł, a przecież wystarczyłby ułamek tej sumy. Ceny spadają. Canon XL1 spowodował, że zaczęto poważnie podchodzić do formatu miniDV.

Kategorie

Kamery przedstawione poniżej można podzielić na trzy kategorie: tradycyjne, typu Palm oraz kompaktowe.

Tradycyjne kamery podążają drogą wytyczoną przez ich starszych i znacznie droższych kuzynów. Mają profesjonalne potężne obiektywy, często wymienne, są w pełni obsługiwane manualnie i zbudowane z komponentów, których fragmenty można wymienić na lepsze lub zastąpić w razie awarii. Jest to najlepsze wyjście, jeśli masz zamiar w przyszłości rozbudować swoją kamerę i np. kupić lepszy obiektyw lub poszukać kamery najlepiej dostosowanej do twoich potrzeb.

Rozmiar Palm jest najbardziej popularny wśród kamer DV, a liczba modeli na rynku gwałtownie rośnie. Nie mają one takich możliwości jak kamery tradycyjne. Wyposażone są w funkcje sterowania manualnego oraz obiektywy wysokiej jakości. Są także mniejsze i łatwiejsze w użyciu oraz transporcie.

Kamery DV

Porównanie parametrów

Kamery kompaktowe redukują wszystkie funkcje do rozmiarów i standardów kompaktowych aparatów fotograficznych. Jeżeli zajmujesz się dziennikarstwem śledczym, jest to najlepszy wybór. Ich rozmiar powoduje, że są łatwe do ukrycia. Jednakże mają one małe obiektywy i baterie o małej pojemności, które nie wystarczają na długo. Ograniczone są też możliwości eksportu materiału. Potrzebujesz stacji bazowej, żeby uzyskać łącze inne niż DV. Małe rozmiary, miniaturowa elektronika i fajny wygląd w cenie przekraczającej ceny lepszych kamer w formacie Palm.

Skrojone dla ciebie

Jeśli się już zdecydowałeś na kategorię sprzętu, musisz teraz wybrać model. A pod uwagę należy wziąć wiele aspektów, takich jak klasa obiektywu, jakość materiału wyjściowego, kontrola nad pracą kamery i wiele innych. Ważne przy zakupie kamery jest jej dopasowanie do dłoni. Jest to subiektywny wybór i dlatego trzeba koniecznie sprawdzić, jak urządzenie leży w dłoni. Każdy ma przecież dłoń innego kształtu i wielkości. Kamera, która jednemu pasuje do ręki jak ulał, u innych może wywołać nadwerężenie nadgarstka. Pamiętaj o tym i postaraj się chwilkę popracować z kamerą przed podjęciem decyzji o zakupie.

Wybierz kamerę, która będzie odpowiadała twoim potrzebom i umiejętnościom. Nawet jeśli twoja kamera będzie miała możliwości wszystkich kamer świata, to zostaną one zmarnowane, jeśli filmujesz wyłącznie rozmowy.

Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić, jest format. I chociaż cyfrowy przewyższa analogowy, to w wypadku optyki kamer DV często bywa inaczej. Stabilizatory obrazu oraz zoom dają perfekcyjną czystość, podczas gdy ich cyfrowe odpowiedniki używają takich technik, jak interpolacja domyślna, co - jak wszyscy wiedzą - daje czasami mierne rezultaty.

Jeśli zamierzasz robić kamerą zdjęcia cyfrowe, to warto rozejrzeć się za modelem mającym możliwość dokonywania zapisu na nośnikach typu CompactFlash, MultiMediaCard lub Memory Stick. Dzięki temu łatwiej będzie przenieść obrazy do komputera, a one same będą miały rozdzielczość matrycy CCD kamery.

Canon DM-XL1

Kamery DV
Cena: 16392 zł plus VAT

Producent: Canon, www.canon.com

Dystrybutor: Canon Polska, tel. 572 30 00

Pomimo że model XL1 na rynku pojawił się przed wielu laty, nadal jest wzorem dla innych producentów, którzy uznają go za prawdziwie profesjonalną kamerę DV bez niepotrzebnych bajerów.

Budzi coraz większe zainteresowanie wśród profesjonalistów. Spadająca z miesiąca na miesiąc cena powoduje, że kamera jest warta każdej wydanej na nią złotówki. Wszystkie elementy są wymienne. Szeroki wybór obiektywów, mikrofonów oraz innych akcesoriów pozwala użytkownikowi na jej modernizowanie lub dostosowanie do potrzeb w chwili zakupu.

XL1 oferuje ostre zdjęcia, szybki zoom oraz dokładny autofocus. Mamy możliwość pełnej manualnej kontroli. Zarejestrowany materiał zawierał dokładnie oddane kolory oraz wiele detali. Obraz był o wiele ostrzejszy niż w DV500E.

Jednakże można było zaobserwować tendencję do nadmiernego rejestrowania światła odbitego. Pomimo swego rozmiaru, jest lekka i komfortowa w użyciu nawet przez dłuższy czas.

Wiele wskazuje na to, że XL1 będzie zdobywał coraz większe rzesze użytkownikówi, gdyż Canon wciąż opracowuje dodatki, między innymi obiektyw 3D zoom. Umożliwi on uzyskiwanie trójwymiarowych obrazów, ale na razie jest w fazie projektowej.