Kamery HD - co oferują i na co zwracać uwagę przy ich zakupie

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Niezbyt obeznany ze sprzętem elektronicznym klient odwiedzając sklep narażony jest na zakup urządzenia, z którego może być później niezbyt zadowolony. Warto więc, aby posiadał wiedzę chociaż na temat podstawowych parametrów kamer HD.

1. Rozdzielczość

Kupując kamerę HD należy zwrócić uwagę na oferowaną przez nią rozdzielczość. Jeżeli dysponujemy telewizorem Full HD, powinniśmy wybrać model nagrywający filmy w rozdzielczości 1080i (1920 x 1080 z przeplotem) lub 1080p (dostępne są również urządzenia dysponujące rozdzielczością 1280 x 720 pikseli oraz 1440 x 1080 pikseli).

2. Element światłoczuły (matryca)

Ważna jest jego wielkość. Porównując urządzenia wyposażone w matryce o takiej samej rozdzielczości, warto zdecydować się na to, którego matryca jest większa.

Kamery HD - co oferują i na co zwracać uwagę przy ich zakupie

JVC Everio GZ-X900 - kamera wyposażona w tryb szybkiego nagrywania z prędkością sięgającą 600 kl./sek.

3. Optyka

Należy zwrócić uwagę na możliwości obiektywu w zakresie zoomu optycznego (im większy tym bardziej będziemy mogli przybliżyć filmowaną scenę). Pamiętać trzeba również, aby nie przykładać wagi do tzw. zoomu cyfrowego, który jest niczym innym jak wycięciem fragmentu rejestrowanego kadru i jego powiększeniem.

4. Nośnik

W tym przypadku trzeba się dobrze zastanowić nad zaletami i wadami dostępnych rozwiązań. Wbudowany dysk twardy gwarantuje możliwość nagrania długiego materiału wideo lecz podatny jest na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei film zapisany na krążkach DVD/Blu-ray jest co prawda znacznie krótszy, jednak może być natychmiast odczytany przez odpowiedni odtwarzacz (należy tu jednak pamiętać, że krążki Blu-ray są niestety wciąż drogie). Wbudowana pamięć flash oraz karty pamięci cechują się największą niezawodnością , natomiast kasety MiniDV są dosyć tanie (mają jednakże sporo wad takich jak powolne przegrywanie materiału do komputera czy ogromna "waga" plików AVI).