Kamery HD - co oferują i na co zwracać uwagę przy ich zakupie

Rynek kamer cyfrowych rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie dostępnych jest już sporo modeli, które pozwalają na zapis materiału wideo w jakości HD (High Definition). W poniższym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej takim urządzeniom oraz przedstawić najistotniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Kamera cyfrowa - co to jest?

Jest to urządzenie, które pozwala na rejestrację obrazu z dźwiękiem w postaci cyfrowej. Jego "sercem" jest matryca (bądź trzy matryce) Charge Coupled Device (CCD) lub Complementary MOS (CMOS).

Kamery HD - co oferują?

Obecnie na rynku aż roi się od przeznaczonych do amatorskich zastosowań kamer cyfrowych High Definition (oferowane są one między innymi przez następujące firmy: Sony, Canon, Sanyo, Panasonic, Samsung, JVC, Toshiba, Hitachi i Aiptek). Tym co cechuje takie urządzenia jest możliwość rejestracji materiału wideo w wysokiej rozdzielczości (do 1920 x 1080 pikseli), który zapisywany jest na różnych rodzajach nośników - kasetach MiniDV, malutkich płytach DVD i/lub Blu-ray, pamięci flash, kartach pamięci lub dysku twardym (dostępne są również hybrydowe rozwiązania pozwalające na skorzystanie np. zarówno z HDD jak i kart pamięci). Uchwycony przez nie obraz może się pochwalić bardzo dobrą jakością, gdyż oferuje nieporównywalnie więcej szczegółów od tego, który zapewniają "zwykłe" kamery.

Urządzenia takie wyposażane są w obiektywy pozwalające na przybliżenie optyczne w różnym zakresie oraz oferują szereg dbających o jakość nagrania technologii (np. stabilizacja obrazu). Dostępne są modele "kieszonkowe" (wyróżniają się małymi gabarytami) oraz takie, które, dzięki wodoszczelnej obudowie, z pewnością zainteresują amatorów podwodnego filmowania. Kamery pozwalają również oczywiście na wykonywanie zdjęć oraz ich podgląd na wbudowanym wyświetlaczu (są one niekiedy dotykowe) lub ekranie telewizora. Producenci, aby przyciągnąć klientów, wprowadzają też różne interesujące rozwiązania - np. możliwość nagrywania filmów z prędkością kilkuset klatek na sekundę (oczywiście dzieje się to kosztem "obcięcia" rozdzielczości lecz uzyskany materiał oferuje niezwykle precyzyjnie zarejestrowany ruch).