Kamery Hitachi z DVD-R/RAM

Koncern Hitachi zaprezentował trzy nowe kamery cyfrowe, które jako nośnik wykorzystują pojemne płyty DVD-R i DVD-RAM.

Koncern Hitachi zaprezentował trzy nowe kamery cyfrowe, które jako nośnik wykorzystują pojemne płyty DVD-R i DVD-RAM.

Niewątpliwą zaletą wykorzystania nośników DVD-R jest ich kompatybilność z ogromną większością stacjonarnych i komputerowych odtwarzaczy DVD. Wadą jest z kolei możliwość tylko jednorazowego zapisu materiału na płycie. Inaczej jest w przypadku płyt DVD-RAM. Krążki tego typu mogą być wielokrotnie zapisywane (trwałość szacuje się na ok 100 tys. sesji), lecz z ich odczytem może mieć problem większość obecnych na rynku odtwarzaczy DVD.

Kamery Hitachi nagrywają filmy korzystając z kompresji MPEG2. Użytkownik ma do wyboru kilka trybów zapisu różniących się jakością nagrania i związanym z tym dostępnym czasem. W trybie najwyższej jakości na krążku można nagrać 40 min filmu (20 minut na 1 stronę płyty), w trybie wysokiej jakości zapiszemy ok. 60 minut filmu, a w trybie standard 2 godziny.

Dwa "topowe" modele kamer mogą dodatkowo wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 1280 x 960 pikseli, które następnie nagrywane są na krążek optyczny. Model podstawowy posiada słabszą matrycę, która pozwala na otrzymanie fotografii w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli.

Wygodę obsługi zapewnia m.in. menu ekranowe, na którym widnieją miniaturki z początkowymi klatkami poszczególnych rozdziałów nagranych na płycie. Oczywiście nie zabrakło zestawu efektów, które pozwalają na dokonywanie prostej edycji typu dodawanie płynnych przejść pomiędzy rozdziałami, czy stopniowe przyciemnianie obrazu.

Pełnej edycji zaawansowani użytkownicy dokonają z pewnością korzystając z aplikacji komputerowych i to właśnie z myślą o nich w kamerach zainstalowano złącza USB standardu 2.0.

Ceny poszczególnych modeli przedstawiają się następująco:

- ok. 900 USD (za wersję DZ-MV200A - 12x zoom optyczny, 240x cyfrowy, 2,5-calowy ekran LCD, USB 1.1, CCD - 0,68 megapixela).

- ok. 1000 USD (model DZ-MV230A - w stosunku do powyższego modelu posiada m.in. lepszą matrycę CCD o rozdzielczości 1,1 megapixela)

- ok. 1300 USD (model DZ-MV270A - ekran LCD 3,5-cala, kolorowy wizjer, wejście S-Video, USB 2.0).


Zobacz również