Kamery idealne dla erotomanów i... grup antyterrorystycznych

Portal BBC poddał dyskusji możliwość zastosowania na ulicach i lotniskach Wielkiej Brytanii kamer stosujących promienie Roentgena. Dzięki nim można "rozebrać" człowieka do naga i zobaczyć, czy nie ukrywa on pod ubraniem broni lub materiałów wybuchowych.

Redaktorzy portalu powołują się na cytowane przez gazetę Sun raporty, które jakoby coraz bardziej przybliżają moment montażu kamer na ulicach brytyjskich miast.

Dotychczas stosowane na lotniskach metody polegały na ustawieniu wytypowanej osoby w specjalnej budce i jej prześwietleniu. Teraz możliwe będzie masowe podglądanie wszystkich przechodniów lub pasażerów. Urządzenie potrafi ominąć ubranie, ale nie prześwietla ciała ani ciężkich przedmiotów, które ukryte zostaną pod warstwą materiału - wyraźnie zaznaczają się one na zdjęciach.

Kamery idealne dla erotomanów i... grup antyterrorystycznych

Nowoczesne kamery będą w stanie dostrzec, co człowiek ukrywa pod ubraniem (źródło: BBC)

Brytyjski rząd zastanawia się jednak, czy koszty wdrożenia systemów monitoringu nie będą zbyt wysokie. Aby schwytać ludzi noszących broń, konieczna będzie natychmiastowa reakcja - czyli uruchomienie dodatkowych patroli ludzkich, które zdołają zareagować na ostrzeżenia generowane przez elektronikę. Pojawiają się także wątpliwości, czy prześwietlające odzież kamery nie spowodują niechęci obywateli do władz...

Warto zajrzeć: "Could X-ray scanners work on the street?"