Kamery internetowe

Kamery internetowe to urządzenia dosyć proste, ale oferujące spore możliwości, wykraczające poza rejestrowanie sekwencji wideo czy pojedyńczych zdjęć.


Kamery internetowe to urządzenia dosyć proste, ale oferujące spore możliwości, wykraczające poza rejestrowanie sekwencji wideo czy pojedyńczych zdjęć.

Coraz częściej producenci w modelach najbardziej zaawansowanych technologicznie wykorzystują do rejestrowania obrazu zamiast tańszej CMOS matrycę typu CCD, która dzięki możliwości zarejestrowania większej liczby punktów pozwala na generowanie lepszego obrazu. Standardem stają się kamery z matrycą o rozdzielczości 640x480 punktów, osiągające prędkość powyżej 25 klatek/s w rozdzielczości 320x240.

Coraz bardziej wyrafinowane kamery oferują użytkownikom nie tylko dobrą jakość generowanego obrazu oraz wysoką wydajność, ale również dodatkowe funkcje, takie jak śledzenie ruchów twarzy (Logi-tech Face Tracking), czy zwiększenia pola widzenia (Creative WebCam NX Ultra). Oczywiście nie wszystkie kamery mają odpowiednie oprogramowanie pozwalające na pełne wykorzystanie możliwości, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest wydajność kamery, czyli szybkość, z jaką rejestruje płynny obraz. Pamiętajmy, że ludzkie oko potrafi zarejestrować płynny obraz przy prędkości powyżej 25 klatek na sekundę.

Wydajność kamery zależy również od tego, w jakim trybie pracuje i jak jest oświetlony obiekt. Przykładowo przy niewystarczającym oświetleniu kamera, która automatycznie dostosowuje obraz, będzie musiała go programowo rozjaśnić, co może zmniejszyć jej wydajność, dlatego czasami warto zrezygnować z automatycznej funkcji dostrajania obrazu i samemu go ustawić.

Logitech QuickCam Sphere

Informacje: Komputronik, tel. (61) 8359400,http://www.komputronik.pl

Cena: 570 zł

Kamery internetowe
Kamera o niezwykłej konstrukcji i niespotykanych możliwościach. Można ją obracać tylko razem z podstawką, ponieważ ma automatycznie śledzić twarz użytkownika, kierując się w odpowiednią stronę.

W kamerze zastosowano technologię Face Tracking, która steruje jej ruchami tak, aby móc śledzić ludzką twarz, utrzymując ją w centrum pola widzenia. Zamontowane w tym modelu silniki obracają go w dwóch kierunkach: pionowo w zakresie 60 stopni i poziomo w zakresie 180 stopni. Niestety, ruchy kamery podczas śledzenia twarzy nie są płynne i wyraźnie widać skoki kamery. Aby funkcja śledzenia działała poprawnie, podczas jej uaktywniania w kadrze kamery powinna być widoczna cała twarz. Kamery nie należy przekręcać ręcznie, gdyż można uszkodzić mechanizm obracający. Niewątpliwym atutem opisywanej konstrukcji są masywna podstawka, która zapewnia odpowiednią stabilność, oraz dołączany do urządzenia pałąk, pozwalający umieścić kamerę 23 cm nad podstawą. Dodatkowo w podstawce kamery zamontowano mikrofon, przez który można nagrywać sekwencje wideo z dźwiękiem.

QuickCam Sphere korzysta z matrycy CCD o rozmiarze 640x480 punktów, dzięki czemu generuje dobry obraz. Warto skorzystać z funkcji automatycznego strojenia generowanego obrazu, bo działa wręcz rewelacyjnie (należy się jednak wówczas liczyć ze spadkiem wydajności). Dołączone oprogramowanie pozwala na pełne wykorzystanie funkcji, a odpowiednie kreatory pomagają niedoświadczonym użytkownikom bezproblemowo z niego korzystać. Niestety dołączane oprogramowanie nie jest dostępne w polskiej wersji językowej.

Matryca: CCD

Rozmiar matrycy: 640x480

Rozdzielczość wideo (maksymalna): 640x480

Rozdzielczość zdjęcia (maksymalna): 1280x960

Creative NX Ultra

Informacje: Creative Labs, tel. (22) 8530266,http://www.creative.pl

Cena: 274 zł

Kamery internetowe
Jest to najbardziej zaawansowana technologicznie kamera internetowa firmy Creative. Wyróżnia ją ciekawa stylistyka, dbałość o wykończenie detali oraz specjalny obiektyw, który w porównaniu z innymi modelami znacznie poszerza rejestrowany obraz. Kamera wyposażona jest w matrycę typu CCD o wielkości 640x480 punktów, a dzięki dołączanemu oprogramowaniu rejestruje obraz z maksymalną rozdzielczością 1280x960 punktów. Rozdzielczość jest uzyskiwana metodą interpolacji, co znacznie pogarsza jakość zdjęcia. Obraz można rejestrować w maksymalnej rozdzielczości 640x480 punktów z szybkością powyżej 25 klatek na sekundę we wszystkich trzech trybach. Jakość generowanego obrazu jest dobra. Kamerę dodatkowo wyposażono w cyfrowy zoom oraz słuchawkę z wbudowanym mikrofonem. Do kamery dołączane jest bogate oprogramowanie: PC-CAM Center (pozwala przegrywać filmy i zdjęcia do komputera), Webcam Monitor (programowy detektor ruchu), Arcsoft PhotoImpression 4 do edycji zdjęć, Arcsoft VideoImpression 2 do edytowania filmów, Arcsoft Multimedia Email czy Arcsoft Greeting Card Creator, pozwalające tworzyć kartki z życzeniami na każdą okazję i wykorzystać do tego kolekcję zdjęć użytkownika. Dołączane sterowniki umożliwiają pełną regulację obrazu, jest też funkcja automatycznego dostosowania czasu ekspozycji oraz balansu bieli. Ciekawe opcje to dobór - z poziomu aplikacji PC Cam Center - odpowiedniego kodeka do rejestrowania sekwencji wideo czy ustawienie typu oraz jakości rejestrowanych zdjęć.

Matryca: CCD

Rozmiar matrycy: 640x480

Rozdzielczość wideo (maksymalna):640x480

Rozdzielczość zdjęcia (maksymalna): 1280x960

Creative NX Pro

Informacje: Creative Labs, tel. (22) 8530266,http://www.creative.pl

Cena: 166 zł

Kamery internetowe
Kamera ta jest na rynku od pewnego czasu i zdobyła uznanie wielu użytkowników. Wyróżnia się przystępną ceną, dobrą wydajnością oraz - dzięki dołączonemu oprogramowaniu - sporymi możliwościami. Wyposażona jest w matrycę CMOS o rozdzielczości 640x480 punktów i generuje dobry obraz. Pozwala na utrwalanie zdjęć w maksymalnej interpolowanej rozdzielczości 1024x768 oraz zapisywanie sekwencji wideo w maksymalnej rozdzielczości 640x480. Zadowalająca prędkość zapisywania sekwencji wideo (średnio 25 klatek/s przy rozdzielczości maksymalnej 358x244) gwarantuje, że WebCam NX Pro dobrze się nadaje do wideokonferencji oraz nagrywania wideo. Jednak używając kamery w niedostatecznie oświetlonym pokoju i wybierając automatyczne dostosowywanie, można zauważyć znaczny spadek wydajności. Warto wówczas zwiększyć oświetlenie lub zrezygnować z automatycznego regulowania generowanego obrazu. Kamera ma przycisk do szybkiego wywoływania zdjęć, dołączany jest do niej przypinany mikrofon. Ostrość ustawia się ręcznie, pierścieniem zamontowanym na obiektywie. Dzięki dobrze zaprojektowanej podstawce można umieszczać kamerę zarówno na standardowych monitorach, jak i cieńszych LCD lub laptopach. Niestety, sama podstawka jest bardzo podatna na najmniejsze nawet poruszanie kabla. Dołączane oprogramowanie pozwala zarówno na edycję zdjęć i rejestrowanie obrazów, jak i sekwencji wideo. Umożliwia ponadto wykorzystanie kamery do monitorowania pokoju (programowy detektor ruchu).

Matryca: CMOS

Rozmiar matrycy: 640x480

Rozdzielczość wideo (maksymalna): 640x480

Rozdzielczość zdjęcia (maksymalna): 1024x786