Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

To jednak nie wszystkie możliwości programu. Wyposażony jest on w przydatną funkcję śledzenia twarzy. Nie musimy się już martwić o odpowiednie ustawienie kamery, bowiem program sam wycentruje obraz, powiększy, oraz równocześnie poprawi jego jakość. Jakby tego było mało, program oferuje jeszcze kilka podstawowych efektów znanych z programów graficznych - jak np. solaryzacja, negatyw, czy wykrywanie krawędzi. Dzięki tej pomysłowej aplikacji konferencje mogą przybrać o wiele bardziej interesujący wymiar.

Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

CamTrack 2.4

Istnieje nawet oprogramowaniem umożliwiające nagrywanie obrazu 3D za pomocą dwóch kamer na raz. W uzyskaniu efektu 3D korzysta się z techniki zwanej anaglifem, czyli nakładania na siebie dwóch ujęć wykonanych z lekkim poziomym przesunięciem, które odpowiadają obrazom dla prawego i lewego oka. Jeśli twój rozmówca będzie posiadał znane wszystkim okulary z błękitnymi i czerwonymi szkłami, będzie mógł cię podziwiać na ekranie monitora w pełnym trójwymiarze. Aplikacje, które pomogą nam w wejściu w trzeci wymiar to na przykład HeavyMath Cam 3D, czy Stereo 3D Camera Driver.

Innym popularnym zastosowaniem kamer internetowych jest wykorzystanie ich do stworzenia systemu domowego monitoringu. Jeśli podejrzewasz, że pod twoją nieobecność młodszy brat buszuje po twoim pokoju, lękasz się włamania, chcesz mieć oko na zachowanie dzieci, czy wręcz psa, możesz skorzystać z oprogramowania wykorzystującego technologię wykrywania ruchu. Takich programów jest naprawdę multum, a znakomitym jego przykładem, może być nasz rodzimy program o nazwie

Home Guard

Aplikacja przydaje się tam, gdzie potrzebny jest stały dozór, a nie możemy postawić tam wartownika uzbrojonego w halabardę. Dzięki analizie zmian w poszczególnych klatkach obrazu pobieranych z kamery, program wykrywa ruch i reaguje we wskazany przez nas sposób. Może to być odtwarzanie dźwięków alarmowych, wysłanie ostrzeżenia przez SMS, włączenie nagrywania, wysłanie obrazów z kamery na skrzynkę pocztową lub serwer FTP.

Program może współpracować aż ze 127 kamerami, które mogą równocześnie kontrolować niezależnie od siebie strefy. Możesz więc zainstalować kamery przed domem, w garażu, przed obrazem (za którym ukryty jest sejf), czy gdzie tylko zechcesz. Program oferuje nam ustawienia czułości wykrywania ruchu (jaki procent zmiany obrazu ma spowodować włączenie alarmu). Odpowiedni dobór zależny jest od wielkości obiektu, którego ruch ma zostać przechwycony, tak aby system nie reagował na przelatującego motylka, czy czynniki atmosferyczne.

Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

Czy ktoś grzebie w mojej szafce? - czyli HomeGuard i wykrywanie ruchu

Możliwe jest także określenie wielkości obszaru detekcji ruchu. Jeśli kamera pokazuje ujęcie korytarza wraz z drzwiami, a nas interesuje kto przez nie przechodzi, możemy zaznaczyć tylko obszar obejmujący drzwi, tak aby nic innego nie powodowało niepotrzebnego włączania systemu alarmowego. Już za cenę 20 zł (tyle bowiem kosztowała użyta w testach kamera) plus koszty programu, możesz więc stać się właścicielem prostego systemu monitoringu.