Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

Przejdźmy teraz do aplikacji umożliwiających publikowanie w Internecie obrazu i dźwięku pochodzących z kamery internetowej. Przykładem takiego programu może być

webcamXP 2008 4.10.120 (beta)

Program ten umożliwia przechwytywanie obrazu oraz dźwięku i publikowanie w Internecie przez uploading do FTP, bądź streaming HTTP. Do jego użycia niepotrzebna jest instalacja dodatkowego serwera HTTP, ponieważ jest on wbudowany w aplikację. Poza tym posiada takie funkcje jak zintegrowany system dla czatu, tworzenie galerii zdjęć i filmów, nagrywanie dźwięku, czy też wykrywanie ruchu. Możliwe jest nakładanie efektów w czasie rzeczywistym, bądź też powiększanie, czy przechylanie obrazu. Teraz cały świat może podziwiać widok z okna, bądź też zachowania godowe twoich chomików.

Ten sam producent oferuje także program webcamXP Mobile 1.12. Ta aplikacja przeznaczona jest dla urządzeń pracujących pod Windows Mobile 5.0/6.0 i umożliwia odbieranie obrazu z naszej kamery internetowej. Możliwość monitorowania obiektu w który wycelowana jest kamerka, w dowolnym miejscu, na przykład za pomocą smartphone'a , jest z pewnością warta uwagi. Aplikacja wymaga do działania NET Compact Framework 2.0.

Nie musimy jednak posiadać smartphone'a, aby śledzić obrazy z kamer internetowych na całym świecie, w tym i naszej. Do tego celu wystarczy zwykła komórka i aplikacja JAVA o nazwie Phone StreamFX. Na oficjalnej stronie programu można znaleźć listę telefonów obsługujących ten program. Pobranie aplikacji ze strony producenta kosztuje 10 euro, ale na szczęście polski dystrybutor oferuje nam ten sam program za... 10 zł.