Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

Kolejna aplikacja będzie przydatna dla osób, które... nie posiadają kamery internetowej.

SoftCam 1.5.2

SoftCam 1.5.2

Program ten ma za zadanie emulację kamery internetowej. Możemy nadawać dowolny obraz, czy animację tak, jakby to był sygnał z kamery. Aplikacja oferuje takie możliwości jak choćby zdalne dopasowanie zdjęcia twarzy do muskularnej klaty anonimowego kulturysty, z wykorzystaniem dowolnego tła i tym podobne atrakcje. Dzięki niej możemy także użyć jako kamery internetowej niemal dowolnego urządzenia do przechwytywania obrazu (np. aparatu cyfrowego), chociaż oczywiście program znakomicie działa także ze zwykłymi kamerami internetowymi.

Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

Paranoicy mogą monitorować nawet własne poczynania na komputerze;)

Istnieją oczywiście wielofunkcyjne programy obsługujące internetowe kamery, a przykładem takiego narzędzia jest

Active WebCam 10.3

Ta aplikacja to prawdziwy "kombajn" do internetowej kamery i wyposażona jest w większość opcji opisywanych tu poprzedników. Pozwala nam na przechwytywanie obrazu z niemal dowolnego źródła wliczając to urządzenia podpięte pod USB, FireWire, jak kamery cyfrowe i analogowe, czy kamery sieciowe wykorzystujące protokół IP. ActiveCam posiada wszelkie narzędzia umożliwiające wykorzystanie go w domowym systemie monitoringu, takie jak wykrywanie ruchu, nagrywanie i powiadomienia w wypadku wykrycia intruza. Pozwala także na udostępnianie na żywo obrazu z kamery z wykorzystaniem HTTP, bądź przesyłanie serii zdjęć na serwer FTP. W obecnej wersji aplikacja jest bardziej kompatybilna z systemem Windows Vista i posiada między innymi zaimplementowaną kompresję MPEG-4.

Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

Monitoring pułapki na myszy. W razie wykrycia ruchu cała akcja zostanie zarejestrowana ku uciesze gawiedzi

Aplikacja pozwala na modyfikację parametrów obrazu, na nawet na zaszyfrowanie przesyłanych danych. Opcja harmonogramu działań pozwala na wykonywanie zaplanowanych zadań w określonych dniach tygodnia i określonym czasie.

Na zakończenie coś z zupełnie innej beczki, czyli...

SoftCollection Shooting-Range 1.58

Ten program sprawdzi naszą celność przy strzelaniu do tarczy. Wystarczy wydrukować tarczę do strzelania i umieścić ją naprzeciwko kamery. Następnie za pomocą wskaźnika laserowego (są one montowane w długopisach, pendrive'ach, latarkach, a nawet scyzorykach) należy do niej "strzelić", a program zaznaczy nasze trafienie na tarczy wyświetlanej na monitorze i podliczy punktację. Idealna zabawa na nużące biurowe popołudnie, oczywiście pod warunkiem, że w pobliżu nie czai się szef.

Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

Shooting-Range - uważajmy na to w co celujemy

Opisując oprogramowanie kamer internetowych, nie można zapomnieć o tym często pomijanym, a mianowicie dołączanym do sprzętu przez producenta. Może one umożliwiać zdalne obracanie kamerki w rodzaju Logitech Orbit, czy też Creative Live! Motion i zwykle posiada opcję wykrywania ruchu. Jak widać na przykładach, nawet tanią internetową kamerę da się wykorzystać na ciekawe sposoby, w tym także rozrywkowe. Mała rzecz, a cieszy!