Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

Kamery internetowe już dawno stały się urządzeniami tanimi i powszechnie używanymi - najtańsze wersje można kupić za kilkanaście złotych i coraz częściej standardowo montuje się je w wielu laptopach. Ich głównym zastosowaniem są wideokonferencje, ale przecież to urządzenie można wykorzystać także na inne sposoby. Żeby daleko nie szukać może to być domowy system monitoringu, dzięki któremu możesz sprawdzić co dzieje się w domu nawet za pomocą komórki, czy też uatrakcyjnienie witryny internetowej poprzez umieszczanie na niej obrazu z kamery. Programów w różnoraki sposób wykorzystujących możliwości kamer internetowych jest całkiem sporo, więc pozwolimy sobie omówić tylko parę wybranych pozycji...

Pomysłowi ludzie znaleźli dla internetowych kamerek zastosowania, które często mogą zadziwić. Oczywiście nie chodzi nam o użytkowników, którzy odkryli, że mogą w kamerce prezentować swojemu rozmówcy nie tylko swoją fizjonomię, ale i pośladki, a o bardziej ambitne wykorzystanie tego sprzętu. Na początku przyjrzyjmy się programowi, który wydatnie uatrakcyjni popularne wideokonferencje.

CamTrack 2.4

Zapewne lwia większość posiadaczy kamer internetowych ma zainstalowany program typu Skype i z dumą (bądź lekkim zażenowaniem) prezentują swoją fizys rozmówcy. Dlaczego by jednak nie urozmaicić wysyłanego obrazu? Program CamTrack umożliwia mieszanie obrazu z kamery internetowej z innymi obrazami, czy najróżniejszymi animacjami, a efekt końcowy często bywa zadziwiający.

Kamery internetowe: komunikacja, monitoring i... działko laserowe

Przykładowe efekty program CamTrack - fot. www.digitalpeers.com

Działanie programu jest banalnie proste. Po prostu uruchamiamy używany przez nas program do wideokonferencji (lub po prostu podgląd) oraz CamTrack i wybieramy interesujący nas efekt. Mogą to być gwiazdki latające nam nad głową, chmury bijące piorunami, możemy wkomponować obraz w różnorakie tła (np. plakat "poszukiwany żywy lub martwy"), wyświetlać animowany zegar, flagę, najróżniejsze emotikony, deformować go w czasie rzeczywistym, prezentować w rogu przesyłanego obrazu zdjęcia z wakacji, czatować bezpośrednio na obrazie z kamery, a nawet mieszać go z własnymi animacjami flash. Nie jesteśmy ograniczeni do jednego efektu, ale równocześnie możemy wykorzystać ich kilka. Jeśli liczba efektów umieszczona standardowo w programie jest dla nas niewystarczająca, możemy sięgnąć do galerii znajdujących się na oficjalnej stronie programu i w ciągu kilku sekund zainstalować interesującą nas animację.