Kamery internetowe kurortach - sprawdź pogodę

Jak wygląda miejsce w którym planujesz spędzić urlop? Jaka jest tam aktualnie pogoda? Czy plaże są zatłoczone? Wszystko to można sprawdzić za pomocą Internetu i kamer online.

Kamery internetowe umożliwiają internautom podejrzenie tysięcy lokalizacji na całym świecie za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszą. Dzięki nim można obejrzeć interesujące miejsca, także takie, które planujemy w przyszłości odwiedzić. Turyści chętnie korzystają z takich możliwości nie tylko przed przyjazdem, ale również po wyjeździe z miejsca wypoczynku, tęskniąc i wspominając mile spędzony czas. Tylko świnoujską plaże oglądało w zeszłym roku ponad milion internautów z aż 107 krajów - zarówno tych sąsiedzkich jak i bardzo odległych od Polski. Udostępnianie obrazu z kamer internetowych staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem w naszym kraju, dzięki czemu można podejrzeć widoki od morza aż po same Tatry. Jest to z pewnością dobry element promocji dla miejscowości czy ośrodków wypoczynkowych.

Do monitoringu danego obszaru wykorzystuje się technologię tak zwanych kamer IP. Jest to dynamicznie rozwijająca się technologia pozwalająca na oglądanie streamingu obrazu na żywo z dowolnego miejsca na świecie i z każdego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Rozwój technologii mobilnych sprawił, że może to być także telefon komórkowy czy tablet. Nowoczesne kamery IP są wyposażone w interfejs Wi-Fi, co ułatwia ich montaż w trudniej dostępnych miejscach. Wymagane jest wtedy jedynie źródło zasilania dla urządzenia. Część z takich kamer internetowych posiada możliwość obrotu o 360 stopni, przybliżania i oddalania obrazu czy też ruchów góra-dół.

Kamery internetowe kurortach - sprawdź pogodę

Kamera IP

Kamery IP systematycznie wypierają z rynku monitoringu analogowe kamery CCTV, które ograniczała rozdzielczość obrazu stosowana w standardach telewizyjnych (PAL/NTSC) i wynosząca maksymalnie 640x480 przy 0,4 Mpix.

Różnie bywa z jakością obrazu z kamer internetowych. W zależności od użytego sprzętu i połączenia internetowego możemy ujrzeć na ekranie naszego urządzenia mały prostokącik z rozpikselowanym obrazem lub streaming w jakości High Definition. Część z transmisji dostępna jest także z dźwiękiem, a niektóre odbywają się nawet w technologii 3D. W Polsce najpopularniejszą i najbardziej bogatą w ilość dostępnych obrazów z kamer stroną internetową jest WorldCam.pl. Znajdują się tam transmisje nie tylko z naszego kraju, ale i z całego świata. Warto zajrzeć także na jeden z największych światowych serwisów o tej samej tematyce &##8211; EarthCam.com.

Oto kilka przykładowych obrazów z popularnych miejsc w Polsce i na świecie.

Plaża, Łeba

Kamery internetowe kurortach - sprawdź pogodę

Kamera internetowa - przykład 3

Nabrzeże Warszów, Świnoujście

Kamery internetowe kurortach - sprawdź pogodę

Kamera internetowa - przykład 1

Krupówki, Zakopane

Kamery internetowe kurortach - sprawdź pogodę

Kamera internetowa - przykład 4

Times Square, Nowy Jork

Kamery internetowe kurortach - sprawdź pogodę

Kamera internetowa - przykład 2

Key West, Floryda

Kamery internetowe kurortach - sprawdź pogodę

Kamera internetowa - przykład 5

Wieża Eiffla, Paryż

Kamery internetowe kurortach - sprawdź pogodę

Kamera internetowa - przykład 6

Warto również wspomnieć o usłudze Google Street View, która pozwala odbyć wirtualny spacer po polskich miastach, które wcześniej zostały sfotografowane przez samochody Google. Szczegółową mapę miejsc dla których dostępne są zdjęcia można znaleźć tutaj.

Kamery internetowe kurortach - sprawdź pogodę

Przykładowe zdjęcie z Google Street View

Aby rozpocząć wirtualną wędrówkę należy skorzystać z usługi Google Maps lub pobrać i uruchomić program Google Earth. Zdjęcia będą dostępne po maksymalnym przybliżeniu danego obszaru. Duże miasta zostały sfotografowane niemal w całości, więc można obejrzeć praktycznie każdy ich zakątek.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: