Kamery proszę łykać na czczo!

Naukowcy z włoskiego uniwersytetu Santa Anna School of Advanced Studies stworzyli zdalnie sterowaną bezprzewodową mikrokamerę, która zostanie wykorzystana do badania układu trawiennego. Urządzonko wyposażono w sześć nóg zakończonych hakami, dzięki którym jest ono w stanie przemieszczać się nawet po ruchomym podłożu.

Produkowanych dotychczas urządzeń nie można było kontrolować, w związku z czym nie istniała opcja powrócenia do interesującego fragmentu np. jelita i sfotografowania go z kilku ujęć. Tymczasem kamerką opracowana we Włoszech przez zespół Arianny Menciassi potrafi nie tylko spacerować na sześciu nogach, ale także zakotwiczać się w podłożu z wykorzystaniem pary pięciomilimetrowych szczęk wyposażonych w zęby.

Brzmi to może jak mrożące krew w żyłach cytaty z filmu "Aliens", jednak profesor Menciassi uspokaja. Kamera czyni badanemu dużo mniejsze szkody i jest o wiele bardziej komfortowa niż badania z użyciem wzierników.

Na razie testy przeprowadzano wyłącznie na trzodzie, jednak badacze z zespołu mają nadzieję, że już wkrótce urządzenie wejdzie do normalnego obiegu i będzie wykorzystywane w szpitalach i przychodniach.


Zobacz również