Kamienie milowe Androida

Przełomowe wydarzenia w historii systemu to nie tylko premiery nowych urządzeń. Jeszcze ważniejsze były nowe funkcje w kolejnych wydaniach Androida. Oto jak zmieniał się system.


Android 1.5 Cupcake ("Babeczka")

Data wydania: 30 kwietnia 2009 r.

Kamera i wideo. Umożliwienie nagrywania i odtwarzania filmów wideo, a także przesyłania nagrań do serwisu YouTube bezpośrednio z telefonu.

Widżety. Wprowadzenie nowego API, które pozwoliło programistom na tworzenie własnych widżetów pulpitu, takich jak alternatywne zegary, kalendarze, czytniki RSS itp.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 26.11.2021]
  • Zrekonstruowano nagranie ostatniego wilka tasmańskiego
  • Vivo Watch 2 z premierą już w 2022 roku?

Android 1.6 Donut ("Pączek")

Data wydania: 15 września 2009 r.

Szybkie wyszukiwanie. Udostępnienie na pulpicie głównym wyszukiwarki, w której można było jednocześnie przeszukiwać zakładki i historię internetową, a także kontakty i otrzymane wiadomości.

Wskaźnik zużycia baterii. Mała aplikacja pozwalająca sprawdzić, w jakim stopniu poszczególne usługi pobierają energię.

Android Market. Poprawiono nawigację po sklepie, dzięki czemu odnajdywanie aplikacji stało się prostsze. Pojawił się również szybki podgląd zrzutu ekranu.

Android 2.0 / 2.1 Eclair ("Ekler")

Data wydania: 26 października 2009 r.

Lepsze kontakty. Widżet, który umożliwia dotknięcie portretu przypisanego do kontaktu i następnie wybranie do niego numeru, wysłanie wiadomości e-mail lub napisanie SMSa - w zależności od wybranej opcji.

Nowy interfejs użytkownika. Wprowadzono m.in. obsługę dotykową w systemie multi-touch, a także bardziej intuicyjną obsługę wirtualnej klawiatury.

Obsługa HTML5. W przeglądarce dodano wsparcie dla HTML5 i API bazujących na tym standardzie. Dzięki temu przeglądarka zaoferowała takie funkcje jak geolokalizacja urządzenia i obsługa wideo na pełnym ekranie.

Rozpoznawanie głosu. Wypowiedziane przez użytkownika słowa mogły być automatycznie zamieniane na wiadomość tekstową i wysyłane w SMSie lub przesyłane na Facebooka.

Android 2.2 Froyo ("Mrożony jogurt")

Data wydania: 10 maja 2010 r.

Automatyczne aktualizacje. System automatycznie sprawdza czy dostępne są nowe wersje używanych aplikacji, a następnie umożliwia ich instalację.

Przenośny Hotspot. Funkcja udostępniania Internetu z naszej komórki przez Wi-Fi. Może być bardzo przydatna, np. kiedy zabraknie dostępu do Sieci w laptopie lub drugim telefonie.

Technologia Flash i silnik V8. Przeglądarka internetowa w Androidzie jest obecnie porównywalna z tymi znanymi z pecetów. System otrzymał pełne wsparcie dla technologii Adobe Flash oraz szybki silnik JavaScript V8, stosowany m.in. w Chrome.

Kamienie milowe Androida

Użycie poszczególnych wersji Androida.

Android 2.3 Gingerbread ("Piernik")

Data wydania: 6 grudnia 2010 r.

Wprowadzanie i edycja tekstu. Nowa klawiatura ekranowa umożliwia wciskanie dwóch klawiszy na raz (m.in. kombinacja Shift + litera). Pojawiły się także ulepszenia funkcji kopiuj-wklej i sprawdzanie poprawności tekstu.

Near Field Communication. Udostępnienie technologii, która nadaje się m.in. do wykonywania szybkich transakcji, używając telefonu jako karty płatniczej.

Android 3.0 Honeycomb ("Plaster miodu")

Data wydania: 1 marca 2011 r.

Wielozadaniowość. Umożliwienie otwierania wielu aplikacji na raz z wykorzystaniem paska zadań. Funkcjonalność znana z komputerów stacjonarnych.

Akceleracja sprzętowa. Bardziej zaawansowane elementy dwuwymiarowe, a także elementy 3D będą wyświetlać się znacznie szybciej. Funkcja może być przydatna w grach i filmach o dużej rozdzielczości.