Kamkorder w kieszeni

Jeśli często używasz kamery wideo, nosisz ją przy sobie, zastanów się nad propozycjami firm Sony oraz Panasonic. Rynkowi potentaci zaprezentowali ostatnio najnowsze modele miniaturowych kamer cyfrowych. Urządzenia te są na tyle małe, że bez trudu możesz je trzymać w większej kieszeni.

Jeśli często używasz kamery wideo, nosisz ją przy sobie, zastanów się nad propozycjami firm Sony oraz Panasonic. Rynkowi potentaci zaprezentowali ostatnio najnowsze modele miniaturowych kamer cyfrowych. Urządzenia te są na tyle małe, że bez trudu możesz je trzymać w większej kieszeni.

Urządzenie Sony - kamkorder oznaczony symbolem DCR-IP5 - mieści się nawet w dłoni. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowego standardu kaset Micro MV opracowanego również przez Sony.

Nośnik ten jest podobny kształtem do dobrze już rozpowszechnionego Mini DV, lecz o ponad połowę mniejszy. Ta miniaturowa kaseta pozwala na zapis filmu trwającego do sześćdziesięciu minut. Kaseta Micro MV została wyposażona dodatkowo w 64-kilobajtową pamięć RAM (to piętnastokrotnie więcej niż w standardzie DV), przeznaczoną do indeksowania klatek sekwencji wideo.

Wielkość kasety i pojemność RAM to nie jedyna różnica między nośnikami DV i Micro MV. Inny jest także format zapisu danych. Nowe minikamery Sony (na Zachodzie dostępna jest także druga kamera Micro MV o symbolu DCR-IP7) rejestrują na nich filmy w formacie MPEG2. Producent utrzymuje, że mimo zastosowania tego rodzaju kompresji obraz nie traci na jakości.

Kamera została wyposażona w przetwornik CCD o rozdzielczości 800 000 pikseli oraz obiektyw Carl Zeiss o dziesięciokrotnym przybliżeniu. Cyfrowy film może być transmitowany w obie strony (wejście/wyjście Micro MV). Niedostępny w Polsce model DSC-IP7 może obsługiwać ponadto port USB, transmitować dane w technologii , zapisywać cyfrowe zdjęcia na karcie pamięci, a także kompresować film do tego stopnia, by mógł nadawać się do przesłania pocztą elektroniczną.

Jak transformer

Inny miniaturowy, choć nieco większy, model proponuje Panasonic. Kamera NV-EX21EG, w przeciwieństwie do opisanego konkurenta, wykorzystuje kasety w standardzie Mini DV. Oryginalność modelu polega na tym, że jest to urządzenie, które można wykorzystywać do trzech różnych zadań: filmowania, fotografowania oraz nagrywania samego dźwięku (jako dyktafonu). Funkcja fotografowania nie byłaby tak bardzo oryginalna (większość kamer cyfrowych ją ma), gdyby nie to, że można ją realizować za pomocą tylko połowy całego urządzenia. Druga połowa, w której znajduje się kieszeń kasety oraz mechanizmy magnetowidu, może być w prosty sposób odłączona. Gdy chcemy fotografować, wystarczy zatem zwolnić blokadę i rozdzielić moduły. Powstały z części obiektywowej aparat cyfrowy trzeba tylko wyposażyć w uchwyt baterii (tej samej, która zasila urządzenie pracujące jako kamkorder).

Niewielka kamera jest w stanie zarejestrować zdjęcie o wielkości 1200x960 pikseli, co daje obraz w druku 300 dpi o wymiarach 8,1x10,2 cm. To całkiem dobry rezultat, jak na urządzenie będące jedynie "dodatkową funkcją" kamkordera. Aparat dysponuje lampą błyskową, działającą we wszystkich typowych trybach, a umieszczoną pod obiektywem kamery. Panasonic, między innymi w tej kamerze, używa optyki znanej w świecie fotografii firmy Leica. Jest to obiektyw z dziesięciokrotnym zoomem. Kamkorder wyposażono także w funkcję powiększania cyfrowego.

NV-EX21EG ma wbudowane gniazdo kart pamięci SD (Secure Digital). Może na nich zapisywać zdjęcia, rejestrować dźwięk, a także skompresowany film w formacie MPEG4. Kamera EX21 zapewnia spore możliwości komunikacji z pecetem. Oprócz wejścia/wyjścia DV oferuje także port USB, RS-232C oraz bezprzewodową transmisję w technologii Bluetooth. Kamerę obsługuje się wygodnie również po odłączeniu części magnetowidowej.