Kanadyjski Microsoft przypadkowo ujawnił ceny Visty

Były one dostępne przez chwilę na stronie internetowej tego oddziału koncernu z Redmond. Zauważył je jeden z Internautów, który opublikował te informacje na forum dyskusyjnym ZDNet. Wynika z nich, że Windows Vista Home Basic będzie kosztować tyle, co Windows XP Home - 233 USD. Cena wersji Home wzbogaconej o rozwiązania Media Center i wsparcie dla komputerów typu Tablet PC to 269 USD, a Windows Vista Business - 341 USD.

Ceny zostały podane w dolarach kanadyjskich i - jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu - firma nie jest jeszcze gotowa, aby podać te obowiązujące na rynku amerykańskim. Mają zostać one oficjalnie ujawnione we wrześniu, gdy pojawi się Windows Vista Release Candidate 1. Zostały one przeliczone przez Internautę, który je zauważył i który porównał ceny amerykańskie i kanadyjskie Windows XP. Na podstawie tych wyliczeń można wnioskować, że cena Windows Vista Business będzie o ok. 7% niższa niż ta Windows XP Professional.

Ceny Windows Vista

Vista Ultimate 449 USD

Vista Business 341 USD

Vista Home Premium 269 USD

Vista Home Basic 233 USD

Uaktualnienia do Windows Vista

Vista Ultimate 269 USD

Vista Business 224 USD

Vista Home Premium 179 USD

Vista Home Basic 116 USD

Przedstawiciele Microsoftu zapewniają, że prace nad kodem Windows Vista zakończą się w listopadzie. System ten - na którego premierę, od wprowadzenia na rynek Windows XP, trzeba było czekać aż pięć lat - znajdzie się w sklepach w styczniu 2007 r. Zgodnie z zapowiedziami ceny Windows Vista mają być podobne do obecnie wykorzystywanej wersji "okienek". Wyjątkiem ma być - nie posiadająca dotychczas swojego odpowiednika - Windows Vista Ultimate z zaawansowanymi narzędziami audio i wideo oraz rozwiązaniami przystosowanymi do zastosowań biznesowych. Z informacji opublikowanych na stronach kanadyjskiego oddziału Microsoftu wynika, że ta wersja będzie kosztować 449 USD.

Jak jednak przyznają przedstawiciele Gartnera, większość użytkowników nie odczuje ewentualnych zmian w cenach Windows Vista, bo będą je kupować wraz z nowymi komputerami lub dokonają uaktualnienia z Windows XP.