Kandydaci do korony

iPhone 3G, zanim zadebiutował na rynku, już dorobił się pokaźnej konkurencji. Oto aparaty telefoniczne, które przez najbliższe miesiące będą współzawodniczyć z cudownym dzieckiem Apple'a. Trudno nie zauważyć, że właściwie wszystkie są lepiej - lub przynajmniej podobnie - wyposażone.


iPhone 3G, zanim zadebiutował na rynku, już dorobił się pokaźnej konkurencji. Oto aparaty telefoniczne, które przez najbliższe miesiące będą współzawodniczyć z cudownym dzieckiem Apple'a. Trudno nie zauważyć, że właściwie wszystkie są lepiej - lub przynajmniej podobnie - wyposażone.

Kandydaci do korony

iPhone 3G

iPhone 3G z zewnątrz jest prawie identyczny ze swoim poprzednikiem. Niestety, tylną klapkę obudowy wykonano z tworzywa sztucznego, chociaż aktualnie w modzie jest wyglądająca znacznie szlachetniej stal lub anodyzowane aluminium. Dlaczego więc Apple zdecydowało się na dość ordynarny plastik? Prawdopodobnie chodzi o przenikanie fal elektromagnetycznych: przy stalowej tylnej klapce góra telefonu i tak musiałaby zostać wykonana z tworzywa (co nie pasowałoby do reszty) - w przeciwnym razie nadajniki i odbiorniki (anteny GSM, GPS, Bluetooth, Wi-Fi) pracowałyby ze znacznie większą mocą, powodując dużo szybsze zużycie baterii. Na to Apple nie mogło sobie pozwolić.

Wyświetlacz ma 3,5-calową przekątną, co jak na standardy rynkowe jest wynikiem powyżej przeciętnej. W związku z tym w telefonie zabrakło klawiatury numerycznej, nie wspominając o QWERTY. A kto raz spróbował pisać SMS-y czy e-maile na pełnowymiarowej klawiaturze, wie, że nie mogą się z nią równać żadne słowniki.

Dużym ukłonem w stronę użytkowników jest standardowe gniazdo słuchawkowe. W poprzednim wydaniu iPhone'a można było korzystać wyłącznie z akcesoriów "designed by Apple". Miały dobre brzmienie i nie psuły się częściej niż urządzenia innych producentów, ale w razie ewentualnej awarii wymiana kosztowała 60 dolarów - co jest wysoką ceną jak na sprzęt tej klasy.

Steve Jobs, szef Apple, deklaruje, że iPhone 3G przetrzyma w trybie czuwania nawet 300 godzin. Czas rozmów w sieci 3G ma wynieść do 300 minut, w sieci 2G - do 600 minut. Baterii ma wystarczyć na 5-6 godzin surfowania w Internecie, 7 godzin oglądania filmów wideo albo 24 godziny słuchania muzyki. Niestety, liczby te należy uznać za skrajnie optymistyczne. W wypadku częstego przełączania między sieciami 2G i 3G - a z taką sytuacją będą mieli do czynienia mieszkańcy Stanów Zjednoczonych - telefon nie wypadnie ani dużo lepiej, ani gorzej niż konkurencja.

Nowinką w iPhonie 3G jest moduł GPS, pozwalający na skorzystanie z nawigacji satelitarnej. Niestety, mimo udostępnienia pełnego pakietu SDK przez Apple, nie należy się spodziewać, że w momencie premiery zostaną zaprezentowane mapy działające w urządzeniu i obsługujące cały świat. Owszem, nie da się wykluczyć, że Stany Zjednoczone - jako największy rynek - szybko doczekają się właściwych wersji oprogramowania. W wypadku polskich producentów (Automapa, MapaMap) posiadacze telefonu Apple będą musieli swoje odczekać. Ponadto pierwsze wersje aplikacji z pewnością będą bardziej zawodne niż edycje pracujące pod kontrolą Windows Mobile.

Kandydaci do korony

iPhone i iPhone 3G a konkurenci

iPhone 3G ma kosztować 199 dolarów. W porównaniu do poprzednika cena wydaje się niższa. Należy jednak podkreślić, że tyle zapłacą użytkownicy zainteresowani wersją z 8 GB pamięci, którzy zgodzą się ponadto na podpisanie dwuletniej umowy z AT&T. Po podliczeniu kosztów abonamentu iPhone 3G jest droższy niż iPhone, mimo faktu, że koszt jego produkcji oszacowano na poziomie 173 dolarów!

Nie zachwyca też wbudowany aparat fotograficzny o matrycy zaledwie 2 megapikseli. Kiedy standardem są 3 megapiksele, a telefony z wyższej półki mają nawet 5 megapikseli, aparat iPhone'a wywołuje uśmiech politowania. Mniej odczuwalny jest brak dodatkowej kamery pozwalającej na prowadzenie wideorozmów, z których - choć zachęcały operatorów do inwestycji w sieci 3G - użytkownicy korzystają niezwykle rzadko i nie zanosi się na zmianę sytuacji. Oczywiście nie zmienia to faktu, że telefony 3G bez dodatkowej kamery to asortyment z najniższej półki wśród urządzeń kompatybilnych z sieciami UMTS.

Informacjehttp://www.apple.com/iphone/

Cena: 199 dol. (wersja 8 GB, umowa z AT&T na 2 lata), 299 dol. (wersja 16 GB, umowa z AT&T na 2 lata)

iPhone 3G - parametry

Technologie: 2G/3G (850, 900, 1800, 1900, 2100), HSDPA 1,8 Mb/s, Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 z EDR.

System: iPhone OS 2.0

Procesor: ARM 1176, 412 MHz

GPU: PowerVR MBX 3D

GPS: tak (brak informacji o module), aGPS

Wyświetlacz: 3,5-calowy, 320x480 pikseli

Aparat: 2 Mp

Akumulator: (brak informacji o pojemności), Li-poly.

Złącze kart pamięci: nie

Klawiatura: dotykowa na ekranie

Wymiary: 115,5x62,1x12,3 mm

Masa: 133 g

Dostępny w polskich sieciach: Era, Orange

HTC Touch Diamond

Kandydaci do korony

HTC Touch Diamond

Touch Diamond został zaprezentowany w maju bieżącego roku. Uważany jest za głównego konkurenta iPhone'a 3G, głównie z racji efektownego wyglądu tylnej klapki oraz interfejsu dotykowego TouchFLO 3D. Wiele osób twierdzi, że to jeden z pierwszych smartfonów HTC, w którym poważnie potraktowano kwestię wyglądu; inni krytykują kanciaste kształty.

Wyświetlacz ma 2,8-calową przekątną, ale pracuje w rozdzielczości 480 x 640 pikseli (VGA), co czyni go absolutnym liderem wśród mieszczących się w normalnej kieszeni smartfonów. Nie może się z nim równać nawet iPhone 3G - oczywiście pozostaje pytanie, kto zdoła wykorzystać tak wysoką rozdzielczość na ekranie o takich rozmiarach.

Również wbudowany aparat fotograficzny nie powinien nikogo rozczarować. 3,2 Mp wystarczy do robienia ładnych zdjęć. 5 Mp byłoby lepsze, ale prawdopodobnie znacząco podniosłoby cenę Diamonda.

Mówiąc o wyposażeniu, nie należy zapominać o wbudowanej pamięci flash: w iPhonie jest jej 8 lub 16 GB, Touch Diamond ma "tylko" 4 GB. Taka ilość wystarczy do załadowania map Europy i kilku filmów, ale może okazać się za mała, gdy użytkownik zechce nosić przy sobie połowę swych zbiorów muzycznych.

Biorąc pod uwagę rozdzielczość ekranu i wyposażenie, dziwi pojemność baterii: zaledwie 900 mAh. Przy intensywnym użytkowaniu telefon musi być ładowany codziennie, co nie zawsze jest wygodne. Nawet producent deklaruje, że w sieciach GSM (2G) czas działania to maksymalnie cztery godziny rozmów. Ten wynik nie zachwyca.

Dobrze działa natomiast moduł GPS. Dzięki systemowi Windows Mobile 6.1 właściciel smartfonu może skorzystać z bardzo szerokiej oferty oprogramowania do nawigacji.

Informacje http://www.htc.com/www/product.aspx?id=46278

Cena: 2000 zł (bez dodatkowych zobowiązań)

HTC Touch Diamond - parametry

Technologie: 2G/3G (850, 900, 1800, 1900, 2100), HSDPA 7,2 Mb/s, HSUPA, Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 z EDR.

System: Windows Mobile 6.1

Procesor: Qualcomm MSM 7201A (ARM 11), 528 MHz

GPU: bd.

GPS: tak (brak informacji o module), aGPS

Wyświetlacz: 2,8-calowy, 480x640 pikseli.

Aparat: 3,2 Mp

Akumulator: 900 mAh, Li-ion

Złącze kart pamięci: nie

Klawiatura: dotykowa na ekranie

Wymiary: 102x51x11,33 mm

Masa: 110 g

Dostępny w polskich sieciach: Era, Orange