Kanon koloru

Spis treści

W biurze

Wyższą klasę stanowią modele BJC-7100 i BJC-6000. Pierwsza jest następcą BJC-7000 z nowym systemem natryskiwania atramentu i układania papieru. W drukarce papier utrzymywany jest płasko, bezpośrednio pod głowicą i na całej szerokości; krople padają na papier zawsze prostopadle, co poprawia jakość rysunku. Widać to szczególnie w trybie ekonomicznym HS, gdzie drukowanych jest tylko 75 procent kropel.

W najdokładniejszym trybie "foto-fine" spośród 80 dysz używane są tylko te najbliższe środka głowicy. Poprzedni model BJC-7000 wykorzystywał tylko 8 dysz na kolor, natomiast nowa głowica z BJC-7100 pozwala używać aż 24 dysz na każdy kolor. Dzięki temu zamiast dotychczasowych trzech przebiegów w trybie najwyższej jakości wystarczy tylko jeden, co oczywiście oznacza wyższą szybkość pracy.

Kanon koloru

BJC - 6000

Lepszą technikę druku zawdzięczamy nowemu sterownikowi programowemu. Daje on lepszy system sterowania kolorem, w którym barwy są bardziej naturalne i mniej ziarniste. Podnosi też efektywną rozdzielczość druku z fizycznej 600 x 600 dpi do poziomu 1200 x 600 dpi. Podobnie jak sterowniki pozostałych modeli ma funkcję optymalizowania obrazu (Image Optimizer), podwyższającą jakość grafiki o niskiej rozdzielczości, np. zdjęć z Internetu.

BJC-7100 oprócz modulacji kropli DMT wykorzystuje technikę P-POP, która polega na natryskiwaniu na papier podkładu (Ink Optimizer). W ten sposób krople nie rozpływają się, rysunki są ostrzejsze, a wydruk wodoodporny. Podkład umożliwia też stosowanie nietypowych nośników, jak np. forniru (cienkich plastrów drewna).

Drukarka BJC-6000 (testowana przez nas w PCWK 4/99, str 103) oferuje jeszcze wyższą rozdzielczość (1440 x720 w trybie mono i kolorowym z DMT, 720 x720 w trybie foto z DMT), ale bez techniki podkładu P-POP. Ma natomiast niespotykane w innych modelach rozwiązanie pojemnika na atrament: każdy kolor to oddzielny, przezroczysty zasobnik, który można wymieniać.

Kanon koloru

BJC - 7100

Wkład monochromatyczny do drukarki BJC-6000 używa czarnego atramentu pigmentowego, który daje czystszy i ostrzejszy tekst oraz lepszy kontrast w grafice. Jest też bardziej odporny na wodę. Wysycha jednak wolniej, stąd w sterownikach do Windows zastosowano trzy funkcje opóźniające wydruk.

Przy druku fotorealistycznym BJC-6000 stosuje ciekawy system sześciu kolorów, który używa jednocześnie wkładu ze standardowym kolorem oraz z wkładem kolorów foto. Zdecydowanie słabsze nasycenie barwy w atramentach foto w połączeniu z kolorami zwiększa paletę barw i wybór dostępnych nośników.

BJC-6000 ma dwa systemy wykrywania braku atramentu - optyczny (wiązka światła sprawdza poziom tuszu w przezroczystym pojemniku) i zliczania kropel (po opróżnieniu pojemnika zostaje trochę atramentu w części z gąbką). Drukarka wyposażone jest też w automatyczne wyrównywanie głowic - procedurę testową włącza się z poziomu sterownika.