Kanon koloru

Rynek drukarek atramentowych wzbogacił się o cztery modele firmy Canon.

Spis treści

Rynek drukarek atramentowych wzbogacił się o cztery modele firmy Canon. Drukarki o symbolu BJC-2000 oraz BJC-4400 przeznaczone są do użytku domowego i biurowego, zaś do zastosowań profesjonalnych służą urządzenia BJC-7100 i BJC-6000.

W domu

Kanon koloru

BJC - 2000

Podstawowym modelem jest BJC-2000 - mała, wszechstronna drukarka. Do podwyższenia jakości wydruków wykorzystano technologię firmy Canon o nazwie Drop Modulation Technology.

Rozwiązanie polega na zmianie wielkości kropli atramentu na papierze. Uzyskuje się ją dzięki wbudowaniu w głowicę drukarki drugiego grzejnika przy każdej dyszy. Jeżeli aktywowany jest tylko jeden grzejnik, dysza formuje i dozuje małą kroplę atramentu. Jeśli zaś włączone są oba grzejniki, to dysza odmierza dużą. Różnica w wielkości kropli uzyskanych w jednym i drugim przypadku jest prawie dwukrotna, przy czym ta większa odpowiada wielkością pęcherzykowi wytwarzanemu w zwykłej głowicy jednogrzejnikowej. Dzięki niewielkim kroplom otrzymuje się mniejsze punkty na papierze, a więc dokładniejszy rysunek i niedużą ziarnistość kolorowych powierzchni. Łączenie kolorowych kropli różnej wielkości pozwala poprawić gradację kolorów i uzyskać większą liczbę odcieni, natomiast nakładanie na papier dużych kropli atramentu przyspiesza pokrywanie kolorem większych płaszczyzn. W technice modulacji kropli wykorzystuje się wkłady kolorowe i fotorealistyczne.

BJC-2000 oferuje rozdzielczość druku 720 x 360 dpi lub 360 x 360 dpi w trybie foto z Drop Modulation Technology.

Podobna konstrukcyjnie drukarka BJC-4400 różni się właściwie jedynie szybkością pracy i wygodniejszym podajnikiem papieru. W naszym teście (patrz PCWK 2/99, str. 43) drukowała tekst z szybkością 2,1 str/min, a grafikę Đ 0,4 str/min.

Kanon koloru

BJC - 4400

Oba modele pozwalają szybko zamienić drukarkę w skaner o rozdzielczości 360 dpi dzięki głowicy IS-22. Wystarczy tylko wyjąć wkład atramentowy, włożyć głowicę skanującą i przy pierwszym użyciu zainstalować dołączone oprogramowanie TWAIN.

Sama wymiana wkładów jest bardzo prosta: po podniesieniu pokrywy karetka przesuwa się na środek, a wyjęcie pojemnika polega jedynie na podniesieniu dźwigni; nie ma potrzeby wyciągania całej głowicy. Wkłady z atramentem same zatrzaskują się w pozycji roboczej.