Kariera Athlona

Hewlett-Packard dołączył do grona czołowych producentów PC wykorzystujących procesory Athlon.

Rzecznik firmy Hewlett-Packard oświadczył, że w niektórych modelach Pavillion sprzedawanych w wybranych sieciach detalicznych zastosowano procesor AMD Athlon. Firma nie wyklucza możliwości szerszej dystrybucji tych modeli - prawdopodobnie na początku marca rozpocznie się ich sprzedaż przez Internet.

HP znalazł się tym samym w gronie czterech z pięciu największych producentów PC, wykorzystujących w swych komputerach procesory Athlon. Niedawno z ubiegłorocznej decyzji niestosowania Athlona w swoich komputerach wycofał się Gateway. Obecnie jedynym liczącym się na świecie producentem komputerów, nie używającym procesora firmy AMD w swoich zestawach, pozostał Dell.

Użycia Athlona przez HP jest kolejnym powodem do zadowolenia dla AMD, która wkrótce ma ogłosić pierwsze - od końca 1998 r. - zyski (za czwarty kwartał '99 r.). Sukces ten częściowo jest zapewne zasługą Athlona, procesora porównywalnego pod względem wydajności z układami Pentium III Intela. Według niezależnych analityków, sprzedaż Athlona wyniosła 200 tys. w III i aż 900 tys. w IV kwartale ub.r. Zdaniem analityków, obecnie AMD kontroluje ok. 17% rynku procesorów dla komputerów PC. Specjaliści ostrzegają jednak, że wykorzystanie Athlona przez HP i Gateway może nie przynieść spodziewanych zysków. Obie firmy używają tego procesora w zestawach z "niższej półki". Jest to zwykle rynek zdecydowanie mniej dochodowy niż rynek komputerów profesjonalnych.

Więcej informacji: www.news.com