Karta SD "Write Once". Czy odważysz się z niej skorzystać?

Toshiba zaprezentowała nową kartę pamięci SD o pojemności 1 GB, która pozwala na jednokrotny zapis. Dzięki niej możesz poczuć dreszczyk emocji towarzyszący rejestrowaniu zdjęć starym, poczciwym analogiem, takim jak np. Smiena, czy znana z filmu "Rejs" Zorka 5.

Obecnie zapis cyfrowych informacji nie może obejść się bez kart pamięci. Wykorzystywane one są bowiem praktycznie we wszystkich urządzeniach takich jak cyfrowe aparaty i kamery. Oczywiście postęp technologiczny przejawiający się coraz lepszą jakością rejestrowanych zdjęć i filmów przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na nośniki cechujące się coraz większą pojemnością oraz szybkością.

Są jednak również takie dziedziny, w których poszukiwane są inne cechy. Przykładem tutaj są agencje rządowe, policja, czy też przedsiębiorstwa, które chciałyby mieć pewność, że raz zapisana na karcie informacja, nie będzie mogła być zmieniona. Właśnie z myślą o takich zastosowaniach powstała najnowsza karta SD firmy Toshiba. Producent urządzenia przekonuje, że nie ma możliwości edycji lub wykasowania raz umieszczonych na niej danych.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2021 [Ranking]
  • Recenzja: Test i recenzja karty fotograficznej Samsung 256 Pro Plus
  • Najlepsze alternatywy dla Revoluta [AKTUALIZACJA 02.08.2021]

Jak widać, podstawowym zadaniem tego typu kart jest możliwość zwiększenia wiarygodności zawartych na niej informacji. Można ją jednakże wykorzystać także w inny sposób.

Czy pamiętacie jeszcze, gdy przed każdym wykonanym zdjęciem za pomocą analogowego aparatu długo przymierzaliście się do naciśnięcia spustu? Pewnie większość młodszych czytelników nie zna tego uczucia, ponieważ od zawsze używali cyfrówki i nie przejmowali się nigdy ilością (i często jakością) zapisanych ujęć.

Co innego, gdyby przy każdym z nich ponoszone były pewne koszty, tak jak to miało miejsce w przypadku zapisu na kliszy. Wówczas większość zdjęć była przemyślana, gdyż po otwarciu migawki nie było odwrotu - wpadające przez obiektyw światło "wypalało" bezpowrotnie na fragmencie kliszy niesiony ze sobą obraz.

Jeżeli więc macie odwagę, aby poczuć na sobie dreszczyk emocji, zainwestujcie w kartę jednokrotnego zapisu. Dzięki temu również nieco bardziej przyłożycie się do wykonywanych zdjęć i być może chętniej sięgnięcie do trybów manualnych. Tak, można je znaleźć w cyfrówkach (w mniejszym lub większym zakresie). Wystarczy poszukać:)

Niestety cena nowej karty Toshiby nie została podana.