Karta do HD

Wysoka rozdzielczość obrazu stawia przed komputerami wysokie wymagania. Mając słabszy procesor, nie wyświetlisz płynnie filmu z dysku Blu-ray, chyba że... dysponujesz kartą graficzną wyposażoną w technologię Avivo HD lub PureVideo HD.


Wysoka rozdzielczość obrazu stawia przed komputerami wysokie wymagania. Mając słabszy procesor, nie wyświetlisz płynnie filmu z dysku Blu-ray, chyba że... dysponujesz kartą graficzną wyposażoną w technologię Avivo HD lub PureVideo HD.

Karta do HD

W panelu konfi guracyjnym ATI Catalyst Control Center możemy precyzyjnie ustawić parametry działania sprzętowego wspomagania dekodowania wideo. Są tam dostępne m.in. takie opcje jak regulacja nasycenia barw, kontrastu, jasności itp.

Obraz na dyskach Blu-ray, HD DVD czy w plikach filmowych nagranych np. z satelity w postaci strumienia wideo TS dysponuje wysoką rozdzielczością 1920x1080 pikseli. Jak łatwo policzyć, daje to ponad 2 mln punktów obrazu, czyli aż pięć razy więcej, niż oferuje telewizja standardowej rozdzielczości i nagrania na płytach DVD-Video (w standardzie PAL rozdzielczość wynosi 720x576 pikseli). Taki obraz wymaga ogromnych pojemności dysku; oferują je nowe standardy korzystające z błękitnego lasera.

Większość aktualnie wydawanych płyt Blu-ray dysponuje pojemnością 50 GB, a same filmy, bez dodatków, zajmują ok. 45 GB. Aby pełnometrażowy film mógł się tam zmieścić, niezbędne jest stosowanie wydajnych algorytmów kompresji.

Karta do HD

Panel ATI CCC pozwala m.in. na zmianę temperatury barwowej na wyjściu wideo (standardowa to 6500 kelvinów), oraz ustalenie intensywności funkcji redukcji szumów obrazu.

Najczęściej stosowana jest kompresja MPEG-4 AVC lub VC-1. Obie dają dobre efekty, lecz z racji skomplikowanych algorytmów wymagają potężnej mocy obliczeniowej, niezbędnej podczas dekodowania (odtwarzania ) filmu. Nasze testy wskazują, że starsze procesory dwurdzeniowe (np. serii Pentium D) nie radzą sobie rady z płynnym wyświetlaniem filmów zakodowanych kodekiem VC-1 (sprawdzaliśmy, odtwarzając "Casino Royale" w wersji Blu-ray ). Dopiero nowe procesory dwurdzeniowe serii Core 2 Duo czy mocniejsze Athlony 64 X2 są w stanie płynnie wyświetlać taki film, lecz i w tym wypadku obciążenie procesora podczas dekodowania sięga prawie 100 procent.

Karta do HD

Panel sterowania dołączany do sterowników NVIDII pozwala na uruchomienie dwóch funkcji silnika PureVideo, z których NVIDIA jest szczególnie dumna - dynamicznej poprawy kontrastu oraz poprawy kolorów.

W efekcie komputer mocno się nagrzewa (układy chłodzenia reagujące na wzrost temperatury pracują głośniej) i pobiera sporo energii. Doskonałym rozwiązaniem, także dla właścicieli słabszych, jednordzeniowych procesorów, jest zakup nowoczesnej i wcale niedrogiej karty graficznej, wyposażonej w specjalne procesory zajmujące się sprzętowym dekodowaniem materiału HD.

Dwie firmy dominujące na rynku układów graficznych - ATI i NVIDIA - mają w swojej ofercie karty z procesorami wyposażonymi w silniki wideo Avivo HD i PureVideo. Warto wspomnieć, że kartę dysponującą tymi mechanizmami można kupić już za ok. 150-200 zł. Avivo HD spotkamy w kartach serii Radeon HD (od najsłabszych HD2400 do najmocniejszych HD3870 X2). W kartach NVIDII warto zainteresować się produktami serii 9600 GT czy starszymi 8600 i 8800 GT/GTS-512 MB, które sprzętowo dekodują materiał HD.

Sama karta to za mało

Aby móc wykorzystać sprzętowe dekodowanie filmów HD za pomocą karty graficznej, niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. Aktualnie kompatybilnymi aplikacjami do odtwarzania filmów HD obsługującymi PureVideo HD i Avivo HD, są PowerDVD firmy CyberLink, WinDVD opracowany przez Corela oraz program Showtime z pakietu Nero 8 HD (można też dokupić odpowiednią wtyczkę, która pozwoli na odtwarzanie filmów HD w starszej, siódmej wersji Nero). Dwa spośród wspomnianych programów opisujemy w bieżącym wydaniu przy okazji omawiania oprogramowania do odtwarzania filmów HD i ich edycji.

Avivo HD vs. PureVideo HD

Karta do HD

Podobnie jak w sterownikach ATI, NVIDIA daje możliwość ustalenia intensywności redukcji szumów obrazu oraz pozwala na uruchomienie funkcji wyostrzania krawędzi obiektów.

Choć obie technologie prawie całkowicie zwalniają procesor komputera z zadań związanych z dekodowaniem, to jednak występują pomiędzy nimi różnice w stopniu odciążenia CPU. Z naszych testów wynika (korzystaliśmy z najnowszych wersji sterowników), że zarówno w systemie operacyjnym Vista, jak i Windows XP mniejsze obciążenie CPU gwarantuje zastosowanie kart z procesorami ATI.

Mając wydajny procesor dwurdzeniowy, można liczyć na średnie obciążenie CPU na poziomie tylko 3 procent (przy słabszym procesorze rośnie do ok. 7 procent), natomiast karty NVIDII obciążają ten sam zestaw nieco bardziej - ok. 5 i 9 procent. Jeśli spodziewacie się identycznej jakości obrazu z kart ATI i NVIDII, jesteście w błędzie. Nasze obserwacje i pomiary zrzutów klatek z filmów, wykonane w bezstratnym formacie BMP wykazują, że obraz bardziej naturalny, bliski wzorca, gwarantują karty z procesorami ATI. Obraz z NVIDII jest nieco mniej szczegółowy i w ciemnych scenach nie widać drobnych detali (gamma odbiega od wzorcowego poziomu 2.2). Zaznaczamy, że nasze testy przeprowadziliśmy przy domyślnych ustawieniach Avivo HD i PureVideo HD.

Karta do HD

Karta Sapphire z procesorem Radeon HD 3870 w wersji Toxic.

Obraz z kart NVIDII ma subiektywnie wyższy kontrast, lecz jak już wspomnieliśmy, wpływa to niekorzystnie na szczegółowość detali w ciemnych scenach. Sytuacja nieco się zmienia, jeśli uaktywnimy dostępną w sterownikach NVIDII funkcję dynamicznego zwiększania kontrastu (Dynamic Contrast Enhancement) oraz poprawy kolorów (Colour Enhancement). Wtedy szczegółowość obrazu poprawia się, lecz niestety w pewnych obszarach obrazu mogą pojawić się zakłócenia, wynikające z niedoskonałości zastosowanych algorytmów.

Z drugiej strony, funkcja poprawy kolorów sprawia, że barwy prezentowane są atrakcyjniej, stają się bardziej nasycone i żywe. Nie oznacza to, że są prawdziwe i naturalne (zbliżone do wzorca), ale wielu osobom taki podkolorowany sposób prezentacji może się podobać. Puryści wideo z pewnością postawią na karty ATI i Avivo HD, inni mogą przekonać się do cukierkowego obrazu PureVideo.

Uniwersalny Radeon HD3870

Testy Avivo HD wykonywaliśmy, korzystając z karty graficznej Sapphire Toxic HD3870. To świetny sprzęt, na bazie którego można zbudować uniwersalny komputer służący do oglądania filmów i grania. Karta jest na tyle wydajna, że pozwoli grać na telewizorze czy projektorze w najnowsze gry i jednocześnie pasuje do multimedialnego domowego peceta. W standardzie otrzymujemy przejściówkę DVI-HDMI, która pozwala połączyć komputer z ekranem tym nowoczesnym interfejsem. Po HDMI można jednocześnie przesyłać dźwięk 5.1, bo Radeon ma wbudowany kontroler audio. Karta nie pobiera wiele prądu, a zamontowany na niej radiator z wentylatorem pracują cicho. Zaletą urządzenia jest stosunkowo niska cena - ok. 570 zł.