Karta dźwiękowa firmy... ATI?

Jak podaje serwis X-bit Labs, firma ATI, kanadyjski producent chipsetów do kart graficznych, zaprezentowała technologię, dzięki której GPU może być wykorzystany do przetwarzania... dźwięku. Jest to kolejny krok na drodze ku lepszemu wykorzystaniu potężnych procesorów graficznych..

W zaprezentowanym demie ATI pokazało, jak układ Radeon X1300 działa w roli prostego equalizera. Przedstawiciele firmy przyznali, że już od jakiegoś czasu przyglądali się możliwościom wykorzystania GPU do zadań "alternatywnych" - w tym wypadku chodziło o obliczenia związane z interakcją między obiektami fizycznymi (tzw. "fizyka" w grach).

I choć trudno jest oczekiwać, by układy graficzne zajęły się nagle generowaniem dźwięku - wszak płyty główne wyposaża się w niezłe karty muzyczne, które dla większości użytkowników są w zupełności wystarczające - nie da się wykluczyć, że prędzej czy później znajdzie się dla nich dobre zastosowanie. Warto tu przypomnieć choćby silnik Havok FX - potomka Havoka stosowanego m.in. w Painkillerze - potrafiący wykorzystać GPU właśnie do obliczeń oddziaływań fizycznych.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [15-05-2023]

Warto poczytać: "ATI eyes audio acceleration on the GPU"


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: