Karta graficzna AMD Radeon R9 295X2 wyposażona w dwa procesory już oficjalnie

AMD zaprezentowało nową kartę graficzną, która pod względem wydajności ma wedle producenta przewyższać wszystkie inne jednostki dostępne na rynku. Nowy model o nazwie Radeon R9 295X2 o nazwie kodowej Vesuvius wyposażono w dwa procesory, hybrydowy układ chłodzenia i wszystkie najnowsze technologie, ale skutkuje to wręcz kosmiczną ceną.

Karta graficzna AMD Radeon R9295X2 to układ oparty o dwa rdzenie o nazwie kodowej Hawaii XT, co ma zapewnić ponadprzeciętną wydajność. Firma umieściła je na jednej płytce, ale ze względu na generowane przez nie ciepło i gabaryty zastosowanych układów konieczne było wprowadzenie zewnętrznego chłodzenia z cieczą jako nośnikiem ciepła.

Dwa układy Hawaii XT będące sercem karty AMD Radeon R925X2 oparte są o architekturę Graphics CoreNext 1.1 i mają do zaoferowania użytkownikowi łącznie aż 8 GB pamięci operacyjnej RAM GDDR5 (chociaż gry wykorzystają i tak maksymalnie 4 GB). Procesory pracują z częstotliwością 1018 MHz, czyli nieco więcej (o 18 MHz) niźli w podstawowej wersji karty R9 290X.

Zobacz również:

Karta graficzna AMD Radeon R9 295X2 wyposażona w dwa procesory już oficjalnie

Układy DRAM zaś dostały taktowanie na poziomie 1250 MHz, a ponadto nowa grafika od AMD wyposażona jest w 128 jednostek ROP, 353 jednostki teksturujące oraz aż 5632 procesory strumieniowe. Procesory połączone są z pamięcią RAM 512-bitową szyną, a przepustowość karty to 640 Gbps. Więcej informacji na temat najnowszej karty graficznej AMD oznaczonej Radeon R9 295X2 można uzyskać na stronie internetowej producenta.

Niestety, tak zaawansowana technologicznie karta pozwoli na uzyskanie kosmicznej wydajności, ale też za kosmiczną cenę… 5600 złotych.