Karta graficzna do 500 zł - co kupić?

Dobra karta graficzna może istotnie poprawić funkcjonalność i atrakcyjność domowego peceta. Wybór modeli w sklepach jest gigantyczny, co nie ułatwia wyłonienia najciekawszych produktów. Przejrzeliśmy ofertę rynkową kart do 500 zł i wyłoniliśmy najciekawsze naszym zdaniem modele w dwóch kategoriach - do "salonowego" komputera mającego służyć jako odtwarzacz filmów i muzyki oraz do niedrogiego peceta gdzie koszt karty graficznej nie powinien przekroczyć 500 zł.

Coraz większa popularność płaskich telewizorów wyposażonych w nowoczesne i wygodne interfejsy przyłączeniowe (HDMI, DVI) skłania wielu z nas do budowy najlepiej niewielkiego komputera, który można będzie bez szkody dla estetyki pomieszczenia postawić obok ekranu. Jednocześnie rosnąca ilość dostępnych filmów zapisanych w wysokiej rozdzielczości zachęca do poszukiwań kart, które sprzętowo wesprą proces dekodowania materiału wideo. Znalezienie odpowiedniej karty do tego typu zastosowań wcale nie jest takie proste bo w grę wchodzą także interfejsy przyłączeniowe oferowane przez poszczególne modele, a nawet procesory graficzne. W naszym przeglądzie założyliśmy, że idealna do niewielkiego komputera multimedialnego byłaby karta wyposażona w pasywny układ chłodzenia (nie hałasuje), niedroga (nie będziemy na komputerze grali w wymagające gry) oraz zaopatrzona w wyjście HDMI w jak najlepszej implementacji tego standardu.

ATI ma lepsze HDMI

Karta graficzna do 500 zł - co kupić?

Interfejs HDMI coraz częściej wykorzystujemy do łączenia komputera z wyświetlaczem. Nie wszystkie karty oferują identyczną funkcjonalność tego rozwiązania

Ta ostatnia uwaga jest o tyle istotna, że większość modeli z procesorami NVIDII ma np. HDMI w wersji wyjątkowo mało udanej. Karty NVIDII, oprócz modelu GeForce 9400 nie mają zintegrowanego kontrolera audio, który pozwalałby na przesyłanie po HDMI zarówno sygnału audio jak i wideo. Aby przesłać dźwięk niezbędne jest podłączenie karty dodatkowym kablem cyfrowym do wyjścia cyfrowego zintegrowanego układu dźwiękowego na płycie głównej lub do dodatkowej karty dźwiękowej. Jednocześnie modele te nie potrafią obsługiwać ścieżek audio o liczbie kanałów większej niż 6 (5.1) i zakodowanych w standardach innych niż DD 5.1 i DTS 5.1. Na płytach Blu-ray znajdziemy wiele ścieżek wyższej jakości (nowe kodeki audio Dolby TrueHD, DTS HD), które przez karty NVIDII nie są obsługiwane. Nowe, tanie karty serii GeForce 9400 korzystające z podobnego rdzenia graficznego jaki znajdziemy na platformie NVIDIA ION są już pozbawione części wymienionych wad. HDMI występuje w nich w specyfikacji 1.3 i wspiera 8-kanałowy przesył ścieżek audio, lecz wciąż wymagane jest połączenie karty z zewnętrznym układem audio. W modelach ATI takich problemów nie ma bo procesory te od serii Radeon HD2400 wyposażone są w zintegrowane układy dźwiękowe.

Zobacz również:

  • ASUS pokazał kartę graficzną bez... wejść na zasilanie
  • Radeon RX 7600 oficjalnie! Oto, jak prezentuje się nowa propozycja AMD
  • Recenzja: Ada Lovelace dla mas... sprawdzam MSI RTX 4060 TI Gaming X Trio

Sprzętowe wspieranie dekodowania wideo HD

Karta graficzna do 500 zł - co kupić?

ASUS EN9400GT SILENT/DI/512MD2

Doskonałym rozwiązaniem także dla użytkowników dysponujących słabszymi, jednordzeniowymi procesorami jest zakup nowoczesnej i wcale nie drogiej karty graficznej wyposażonej w specjalne procesory zajmujące się sprzętowym dekodowaniem materiału HD. Dwie firmy dominujące na rynku układów graficznych - ATI i NVIDIA mają w swojej ofercie karty z procesorami wyposażonymi w silniki wideo AVIVO HD i PureVideo. Warto wspomnieć, że kartę dysponującą tymi mechanizmami można kupić już za ok 150-200 zł, tak więc nie jest to duży wydatek. AVIVO HD spotkamy w kartach serii Radeon HD (od najsłabszych HD2400 do najmocniejszych HD 4870 X2). W kartach NVIDII warto zainteresować się produktami wspomnianej już serii 9400, lecz PureVideo HD obecne jest także w starszych modelach 9600 GT czy nawet 8600 i 8800 GT/GTS-512 MB. Oczywiście także najszybsze karty serii GT200 w pełni obsługują PureVideo HD.

Polecane karty

Decydując się na tanią kartę do cichego, "salonowego" PC warto postawić na model ASUS EN9400GT SILENT/DI/512MD2 (z HDMI) lub ZOTAC GeForce 9400 GT ZONE Edition 512MB 128BIT DDR2, który co prawda nie ma złącza HDMI lecz podobnie jak ASUS jest chłodzony pasywnie. Oba są tanie (ceny poniżej 180 zł), pobierają niewielkie ilości energii i pracują całkowicie bezgłośnie. Z modeli ATI polecamy Sapphire 11109-28-20R z procesorem ATI Radeon HD 2400 PRO oraz PowerColor R61BG-NE3. Niestety modele te pomimo niskich cen - ok 140 zł za model Sapphire, chłodzone są aktywnie.

Najlepszy model do 500 zł

Karta graficzna do 500 zł - co kupić?

Gigabyte GV-N250OC-1GI

Niewielkie, ale zauważalne obniżki cen kart ze średniego przedziału cenowego sprawiły, że w części sklepów internetowych poniżej 500 zł dostępne są modele wyposażone w układy ATI Radeon HD 4850 i NVIDIA GeForce GTS 250/GeForce 9800 GTX+. W redakcyjnych rankingach karty te plasują się w przedziale powyżej 500 zł, lecz wynika to stąd, że prezentujemy ceny średnie, a nie najniższe z możliwych prezentowane przez sklepy internetowe. Modele GeForce 9800 GTX+ i GTS 250 pomimo innych nazw są tymi samymi produktami.

NVIDIA zastosowała w tym przypadku znany, nie do końca uczciwy chwyt marketingowy, polegający na zmianie nazwy starego modelu bez dokonania żadnych zmian technologicznych. Tak czy inaczej karty z ww. procesorami oferują zbliżone osiągi i pozwalają na wydajną grę nawet w wysokich rozdzielczościach oferowanych przez monitory o przekątnych do 27". Zazwyczaj nie trzeba przy tym iść na kompromis i uruchamiać gier w niższej szczegółowości obrazu. Poza wyjątkami (np. Crysis) większość gier "chodzi" płynnie przy suwakach szczegółowości ustawionych w pozycji maksymalnej. Warto w tym miejscu dodać, że segmencie kart za ok 500 zł, Radeony podobnie jak ich tańsze odmiany dysponują lepiej rozwiązanym HDMI, co dla części użytkowników może mieć znaczenie.

Parametry techniczne i wyniki testów ciekawych modeli kart do 500 zł

Zapraszamy do odwiedzenia redakcyjnych Rankingów w których w wygodny sposób możecie sprawdzić wyniki wydajności kart graficznych oraz zapoznać się z recenzjami większości z nich.

Kliknij aby sprawdzić parametry i wyniki testów wybranych kart.

Polecane karty

Spośród przetestowanych przez nas modeli tej kategorii polecamy następujące karty:

Gigabyte Radeon HD4850 512MB DDR3 256bit PCI-E (GV-R485-512H-B)

Gigabyte GV-N250OC-1GI

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem kart graficznych - Rankingi PC Worlda Karty graficzne

W najbliższym wydaniu PC Worlda (8/2009) zaprezentujemy test porównawczy kart graficznych do 1000 zł, w którym zaprezentujemy modele najlepsze pod względem opłacalności, wydajności oraz zajmiemy się doborem karty zapewniającej optymalną wydajność dopasowaną do rozdzielczości rzeczywistej monitorów LCD o różnych przekątnych ekranu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: