Karta graficzna od AMD dla Xbox Series X wydajniejsza, niż myśleliśmy

Wszystko wskazuje na to, że nowy niezidentyfikowany układ AMD Radeon to grafika dla Xbox'a Series X.

Microsoft w przeciwieństwie do Sony zaprezentował już swoją konsolę Xbox Series X oraz pokazał jej wygląd zewnętrzny. Niestety w dalszym ciagu nie wiemy, jaką specyfikację techniczną zaoferuje najnowsza konsola. Dodatkowo w sieci pojawiają się informacje o drugim, mniej wydajnym modelu konsoli oznaczonym nazwą kodową Lockhart. Konsola nie została oficjalnie zapowiedziana, ale coraz dokładniejsze przecieki sugerują, że faktycznie zostanie wprowadzona na rynek.

Karta graficzna od AMD dla Xbox Series X wydajniejsza, niż myśleliśmy

Źródło: microsoft.com

Wczoraj wieczorem użytkownik Reddit'a o nicku _rogame odkrył nowe niezidentyfikowane APU od AMD. Model ten posiada osiem rdzeni Ryzen o taktowaniu 4,0 GHz wspieranych przez 16 GB pamięci RAM oraz VRAM, z czego 12 GB jest pamięcią RAM, a 4 GB pamięcią VRAM. Szczegóły na temat wbudowanego w APU układu graficznego w chwili obecnej nie są znane.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Windows zmienia sterowniki AMD na... starsze

_rogame spekuluje, że może być do APU przeznaczone dla nowej konsoli o nazwie kodowej Lockhart lub Xbox S. Alternatywnie może być to nowa wersja APU Firefight, które zostało użyte w konsoli Subor Z+. Biorąc pod uwagę fakt, że zespół odpowiedzialny za Subor został rozwiązany bardziej prawdopodobne jest, że nowe APU przeznaczone jest dla niezapowiedzianej jeszcze konsoli Xbox.

Co ważne udostępniono także wyniki 3DMark 11 i Time Spy. Rezultat w pierwszym teście nie robi wrażenia - GPU układu AMD APU może konkurować z kartą Nvidia GeForce GTX 980. Pomiędzy poszczególnymi testami rozbieżności są jednak bardzo duże. Drugi z testów w Time Spy wskazuje, że APU jest wydajniejsze, niż zakładaliśmy.

Poniżej porównanie wyniku z Time Spy do innych konfiguracji popularnych w komputerach stacjonarnych:

  • Nowe APU - wynik 7,1K
  • RX 5600M + Ryzen 4800 H - wynik 5,4K
  • R9 3900X + podkręcony GTX 1660 Super - 7,3K
  • i9 9900K + podkręcony GTX 1660 Ti - 7,5k

Możliwe, że konsola Xbox S/Lockhart w rzeczywistości okaże się wydajniejsza, niż początkowo sądzono. Najnowszy układ APU posiada wydajność graficzną, która może konkurować z kartą graficzną Radeon RX 5600 XT.

Źródło: wccftech.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: