Karta płatnicza z ekranem i klawiaturą wygeneruje hasło jednorazowe

Visa wprowadza karty płatnicze wyposażone w mały wyświetlacz, klawiaturę numeryczną i generator haseł jednorazowych. Technologia ma zapewnić ochronę użytkowników kart przed wszelkiego rodzaju cyber-przestępstwami.

Karta Visa CodeSure
Karty Visa CodeSure to kolejna warstwa ochronna w systemie bezpiecznych płatności internetowych Verified by Visa.

System ten wymaga, by osoba dokonująca płatności online podała hasło lub fragment hasła w oknie wyświetlonym przez przeglądarkę w momencie transakcji. Jest to jednak technologia opierająca się na hasłach statycznych, które mogą paść łupem złodzieja.

Tymczasem posiadacz karty Visa CodeSure w momencie dokonywania płatności musi wcisnąć znajdujący się na niej przycisk "Verified by Visa" i podać swój PIN. Jeśli jest on prawidłowy, karta wygeneruje ośmiocyfrowe hasło jednorazowe, które należy wpisać w przeglądarce by sfinalizować płatność.

Z hasła można skorzystać przez bardzo krótki czas - po upływie ustalonego limitu traci ono ważność.

Kartę Visa CodeSure można też wykorzystać w procesie tzw. autoryzacji dwustronnej (użytkownik i usługa weryfikują nawzajem swoją tożsamość). Przykładowo, witryna banku wyświetla kod, który wpisujemy na karcie celem weryfikacji i sprawdzamy, czy dana strona jest w istocie tą, za którą się podaje. Potem wpisujemy na karcie PIN, by otrzymać jednorazowe hasło dostępu do serwisu bankowego.

Karty płatnicze pod specjalnym nadzorem

Płacenie kartą należy do najwygodniejszych metod transakcji za zakupy w Sieci. Z drugiej strony dane kart płatniczych to jeden z najbardziej pożądanych przez przestępców towarów. Jeśli dane karty (numer, data ważności, trzycyfrowy kod zabezpieczający CVV2/CVC2) wpadną w niepowołane ręce, a karta nie ma ustalonego limitu wypłat, właściciel może ponieść dotkliwe straty.

Dane karty można utracić w wyniku phishingu, tj. internetowego oszustwa (podając je na spreparowanej witrynie udającej np. serwis e-banku) lub też wskutek zeskanowania karty w trakcie korzystania z bankomatu (skimming).

Więcej informacji: Visa