Karta sieciowa za prawie 1700 zł?

Firma Level 5 Networks stworzyła gigabitowe karty sieciowe EtherFabric, które w znaczący sposób mają obniżać obciążenie głównego procesora komputera (serwera). Co ciekawe, aktualnie "sieciówki" współpracują wyłącznie z Linuksem - sterowniki dla Windows i systemów uniksowych pojawią się dopiero za rok. Cena modelu EtherFabric EF1-21022T bliska jest cenie przeciętnego komputera PC, bo wynosi prawie 500 dolarów.

Karta EtherFabric

Karta EtherFabric

Stworzone przez Level 5 Networks karty EtherFabric nie wymagają specjalnego okablowania, gdyż potrafią współpracować z istniejącą infrastrukturą sieciową. Celem, który przyświecał projektującym je inżynierom miało być przede wszystkim przeniesienie obciążenia z głównego CPU w komputerze na elektronikę karty sieciowej. Zdaniem firmy wykorzystanie nowych kart Level 5 Networks umożliwia obniżenie ilości serwerów w firmie o połowę!

Pierwsze testy EtherFabric zostały przeprowadzone na Uniwersytecie w Nottingham w Wielkiej Brytanii. Wyniki są na tyle obiecujące, że uniwersytet chce sprawdzić wydajność kart w superkomputerze Jupiter składającym się z 512 maszyn Sun Fire V20z. W tej chwili jego moc obliczeniowa wynosi ok. 3,1 teraflopa (jest to trzeci pod względem wydajności superkomputer w Europie). Jak twierdzi Phil Williams, jeden z pracujących na uniwersytecie badaczy, wykorzystanie EtherFabric zamiast standardowego gigabitowego ethernetu sprawi, że maszyna osiągnie wydajność 3,4-3,5 teraflopa.

Nie wiadomo jeszcze, czy nowe karty rzeczywiście usprawnią pracę serwerów w mniejszych sieciach. Faktem jest bowiem, że w gigabitowym ethernecie często wąskim gardłem systemu okazuje się nie karta sieciowa i nie procesor, lecz... dysk twardy, który nie jest w stanie utrzymać transferu na poziomie 100 MB/s (maksymalna przepustowość gigabitowych sieci to 125 MB/s).


Zobacz również