Karta z układem Fermi to atrapa!

Ubiegłotygodniowa premiera procesora graficznego Nvidia Fermii była dość głośnym wydarzeniem. Producent zaprezentował nawet kartę graficzną zasilaną układem Fermi, która miała być jednym z pierwszych, działających prototypów. Wiele wskazuje jednak na to, że karta w wersji pokazanej publicznie na konferencji GPU Technology nie ma prawa działać.

Fotografie pochodzą z serwisu http://pc.watch.impress.co.jp/

Jen-Hsun Huang, szef koncernu, dumnie prezentował kartę w trakcie swojego wystąpienia na konferencji GPU Technology. Układu Fermi nie było w pokazanym prototypie - przyznał Luciano Alibrandi, przedstawiciel Nvidii, cytowany przez serwis Xbit Labs. Sprawa zyskała już atmosferę małego skandalu.

Oto dowody na oszustwo Nvidii.

Na zbliżeniu układu Fermi widoczne są rzędy cyfr i liter (fot. 1). Szczególnie zastanawiający jest drugi zestaw znaków w pierwszym rzędzie - 0935A1 - w którym A1 oznacza "pierwszy krzem". Biorąc pod uwagę słowa Jen-Hsun Huanga, który na konferencji użył sformułowania "patrzycie na kilkudniowy krzem" można wywnioskować, że Nvidia ma zbyt mało części do zbudowania prawdziwej karty.

Po drugie, górny rząd otworów wentylacyjnych karty jest niemal w całości zablokowany - z wyjątkiem dwóch nie zakrytych otworów; zwraca uwagę również rodzaj i umieszczenie śrub, przypominających śrubki do drewna (fot. 2). Do tego dochodzi niewłaściwa lokalizacja dwóch złącz zasilających PCI Express (położenie gniazda 8-pinowego nie odpowiada położeniu odpowiadających mu punktów lutu, z kolei gniazdo 6-pinowe w ogóle ich nie posiada). Port DVI widoczny tylnej ściance karty jest połączony z... niczym. Brak jakichkolwiek przewodów sugerujących obecność takiego połączenia (fot. 3).

Chociaż Nvidia przyznała, że zaprezentowany publicznie produkt był "próbką inżynierską" i nie zawierał procesora Fermi, podtrzymuje wciąż, że podane informacje dotyczące wydajności nowej architektury są prawdziwe; pokazane na konferencji demo także sporządzono z wykorzystaniem nowych procesorów. Koncern utrzymuje też, że komercyjna premiera kart opartych na architekturze Fermi nastąpi jeszcze w tym roku.

Karty z układami Fermi (znanymi też jako GT300 i NV60) mają stanowić odpowiedź Nvidii na rodzinę ATI Radeon 5800, reprezentowaną na razie przez Radeon HD 5870 i Radeon 5850.

Aktualizacja: 05 października 2009 13:01

Komentuje Igor Stanek, PR Manager z Nvidii:

"Karta z Fermi istnieje. Podczas prezentacji [na GPU Technology Conference - red.] nie pokazaliśmy działającego produktu, ponieważ prawdziwa karta nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Wszystkie pokazy demo musiały zostać przeprowadzone na kartach z Fermi, ponieważ na świecie nie ma innego osprzętu, który może osiągnąć zbliżoną wydajność".