Karta zdrowotna - karta płatnicza

Chiny wprowadzają elektroniczny system ewidencjonowania usług medycznych, który w przyszłości może znaleźć zastosowanie w elektronicznym biznesie.

"Za sześć lat każdy chiński obywatel będzie miał specjalne konto ubezpieczeniowe. Wszystkie związane z nim operacje będą przeprowadzane za pomocą kart wyposażonych w - tzw. Smartcard" - powiedział Li Juan, dyrektor Schlumberger Smartcards. Firma ta, wraz z kilkoma innymi, pracuje nad standardem kart inteligentnych. Już w 1997 roku rozprowadzono 300 tys. kart w dwu prowincjach - Hainan i Zhuhai. Władze najbardziej zaludnionego państwa świata zamierzają podnieść poziom opieki zdrowotnej i dlatego muszą dysponować dokładnymi danymi o kondycji psychofizycznej swoich obywateli. "Lekarze automatycznie dowiedzą się, jakie leki przyjmował pacjent. Ponadto oszczędzi to papierkowej roboty. A mając miliard pacjentów, czas jest naprawdę niezwykle ważny" - dodał Li Juan.

Chińskie ministerstwo zdrowia przewiduje, że za sześć lat karta inteligentna stanie się nie tylko czymś na kształt dowodu osobistego, ale może być także wykorzystywana przy różnych formach płatności. Zainteresowanie tym pomysłem wyraził już Ludowy Bank Chin, który planuje uruchomienie rozliczeń online, co może pociągnąć gwałtowny rozwój elektronicznego biznesu w tym kraju.

Więcej informacji: www.idg.net