Karty AGP do wykorzystania w płytach PCI-E!

Albatron opracował przejściówkę na którą czekało wielu użytkowników posiadających szybkie i kosztowne karty graficzne z interfejsem AGP 8x. Adapter ATOP (AGP-To-PCIe) pozwala na pracę kart ze starszym interfejsem w modelach płyt głównych najnowszej generacji.

Przejściówka ATOP Albatrona PCI Express na AGP

Przejściówka ATOP Albatrona PCI Express na AGP

Aktualnie zalety zdecydowanie szybszego od AGP i obdarzonego większym potencjałem interfejsu PCI Express są widoczne głównie w przypadku kart tanich, gdzie technologie sprawnej obsługi pamięci lokalnej peceta pozwalają na uzyskanie dobrej wydajności przy redukcji cen kart (technologie TurboCache i HyperMemory). W szybkich modelach zysk z PCIe jest pomijalnie niski lub wręcz niewidoczny. Osoby, które kupiły szybkie modele kart z AGP, chcące nabyć "rozwojowe" płyty główne z najnowszymi chipsetami stały dotychczas przed trudnym wyborem.

Wymienić płytę główna i kartę graficzną, czy pozostać przy starszej platformie z wydajnym układem graficznym? Przejściówka Albatrona może w wielu przypadkach rozwiązań ten problem. Kartę AGP umieszcza się po prostu w specjalnym slocie adaptera ATOP, który następnie wkłada się w gniazdo PCI Express x16 płyty głównej. Jedyna wymagana modyfikacja to zastapienie śledzia karty AGP 8x, specjalną blaszką dołączaną w komplecie z adapterem. Należy też wgrać odpowiedni sterownik. Albatron twierdzi, że wydajność karty AGP nie spada w przypadku korzystania z adaptera.

Na razie producent nie podał informacji czy model ten obsługuje zarówno karty z procesorami NVIDII jak i ATI. Prawdopodobnie, wyposażono go w mostek NVIDII, bo karty z procesorami graficznymi tej firmy oferowane są przez Albatrona.


Zobacz również