Karty SIM w konsolach, odtwarzaczach mp3 i nawigacji satelitarnej?

Przedstawiciele największych operatorów telefonii komórkowe zebrali się na specjalnej konferencji, w trakcie której mówili o wprowadzeniu kart SIM do kolejnych urządzeń przenośnych. Już wkrótce mogą one znaleźć się między innymi w aparatach fotograficznych, konsolach do gier czy nawigacji satelitarnej.

GSM Association to konsorcjum nadzorujące wykorzystywanie technologii GSM. Zdaniem jego przedstawicieli, osoby zatrudnione u największych operatorów, pracują nad dostosowaniem kart SIM do pracy z kolejnymi urządzeniami mobilnymi.

W przypadku tego sprzętu byłby to jednak nowy rodzaj karty. Miałaby ona być domyślnie wbudowana w urządzenia, które mogą być wykorzystywane do przesyłania danych. Chodzi tu między innymi o przenośne konsole do gier, aparaty fotograficzne, nawigacje satelitarne czy odtwarzacze plików multimedialnych. Karty te powinny również być dostosowane do "zdalnego programowania i aktywacji" i zapisania na nich "elektronicznego portfela". Ten ostatni sprawiałby, że za zakupy zapłacimy za pomocą odpowiedniego urządzenia mobilnego.

Zdaniem osób stojących za tym pomysłem, sieć GSM w o wiele większym stopniu pokrywa swym zasięgiem miejsca, w których często nie mamy dostępu do sieci WiFi. Dlatego też warto ją wykorzystywać w większym stopniu. Oczywiście chodzi tu też o pieniądze, które zasilą konta operatorów udostępniających swoje sieci dodatkowym urządzeniom.

Zespół złożony z przedstawicieli firm takich jak AT&T, Deutsche Telekom, Orange, NTT Docomo, Vodafone, Verizon Wireless czy China Mobile, pracuje nad dokumentem poświęconym potencjałowi tego pomysłu. Analiza ma być gotowa w styczniu przyszłego roku. Przewiduje się, że w roku 2012 do sklepów powinny trafić pierwsze urządzenia z nowymi, wbudowanymi kartami SIM.