Karty dźwiękowe

Pomimo nowych kandydatów, w naszym rankingu TOP 10 kart dźwiękowych nie zaszły żadne zmiany.

Pomimo nowych kandydatów, w naszym rankingu TOP 10 kart dźwiękowych nie zaszły żadne zmiany.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Najwyraźniej żaden z producentów nie chce podejmować na większą skalę wyzwania, jakim niewątpliwie byłaby próba podważenia dominacji firmy Creative na rynku kart dźwiękowych. Wprawdzie w ostatnim czasie pojawiły się w naszym zestawieniu dwie nowe, bardzo interesujące karty (Audiotrak Inca88 oraz Terratec SoundSystem DMX 6 fire), jednak nie znajdziemy ich w żadnym popularnym sklepie komputerowym lub na giełdzie. W takich punktach karty Creative'a dominują, a jedyną konkurencję stanowią dla nich bardzo tanie karty dźwiękowe tajwańskich producentów.

Właśnie takie dwie karty firmy MiNt trafiły do naszych testów. Jedna z nich potrafi odtwarzać dźwięk 4-kanałowy, a druga 6-kanałowy. Ich największą zaletą jest fantastycznie niska cena - droższy model kosztuje 50 zł, a tańszy 40 zł. Dobrze to świadczy o postępie, jaki dokonał się w dziedzinie konstrukcji kart muzycznych. Niestety, tak niska cena nie pozwoliła zaoferować parametrów lepszych niż przeciętne. Także zawartość zestawu jest bardzo skromna - tylko płytka ze sterownikami i instrukcja. Spowodowało to, że karty nie miały szans znaleźć się w najlepszej dziesiątce.

Parametry techniczne i wyniki testów kart dźwiękowych

Parametry techniczne i wyniki testów kart dźwiękowych

Zakładając też, że historia się powtarza, nie powinniśmy w najbliższym czasie liczyć na powstanie nowych, przełomowych konstrukcji. Firmie Creative zajęło prawie 3 lata opracowanie następcy wysłużonych kart z serii SB Live! i na razie nie słychać żadnych zapowiedzi na temat nowych produktów. Jedyne, czego możemy się spodziewać, to kosmetyczne zmiany w postaci np. nowych pakietów oprogramowania. Zdecydowanie większa różnorodność panuje na rynku profesjonalnych kart dźwiękowych, konstruowanych z myślą o studiach nagraniowych bądź komputerach do edycji dźwięku. Kart tych jednak, ze względu na ich bardzo specyficzną budowę i wysokie ceny, nie uwzględniamy w naszym rankingu.