Karty dźwiękowe

Dobra karta dźwiękowa to dziś jeden z ważniejszych elementów komputera. Z naszego zestawienia dowiesz się, które najlepiej sprawdzą się w grach i podczas odtwarzania filmów DVD.


Dobra karta dźwiękowa to dziś jeden z ważniejszych elementów komputera. Z naszego zestawienia dowiesz się, które najlepiej sprawdzą się w grach i podczas odtwarzania filmów DVD.

Creative Sound Blaster Audigy Platinum

Nie ulega wątpliwości, że wśród popularnych kart dźwiękowych jest to idealne rozwiązanie dla nieco bardziej wymagających użytkowników. Oprócz wszystkich zalet, wynikających z zastosowania układu Audigy, dostają bowiem jeszcze specjalni przedni panel, pozwalający podłączyć do karty mnóstwo dodatkowych urządzeń, rozszerzających jej możliwości.

Dzięki zaawansowanym technikom modelowania dźwięku przestrzennego (mechanizm Advanced EAX HD) karta jest najlepszym obecnie rozwiązaniem dla graczy. Zapewnia bardzo realistyczną symulację rzeczywistego środowiska akustycznego. Sprzyja temu możliwość nakładania na podstawowy sygnał w czasie rzeczywistym wielu efektów specjalnych. Efektem są m.in. dużo bardziej naturalne przejścia między wirtualnymi pomieszczeniami o różnej charakterystyce dźwiękowej (np. wnętrze kościoła i mały pokój). Audigy w sposób zdecydowany poszerza możliwości komputera nie tylko w sferze audio. Karta jest bowiem wyposażona w złącze FireWire o przepustowości 400 Mb/s, które może posłużyć do podłączenia odtwarzacza MP3, cyfrowej kamery wideo lub innego komputera. Istotną zaletą jest też znajdujący się w zestawie pilot zdalnego sterowania na podczerwień.

Terratec DMX6 fire 24/96

Karta firmy Terratec wyróżnia się zdecydowanie na korzyść wśród wielu testowanych przez nas urządzeń. Jest bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o czystość dźwięku, a jej funkcjonalność można uznać za niemal wzorcową. Nie zajmuje pierwszego miejsca w naszym rankingu jedynie ze względu na ograniczoną przydatność w grach (zgodna tylko z API DirectSound3D) - nadaje się raczej dla osób, które chcą komfortowo korzystać z aplikacji muzycznych, a przy okazji pooglądać trochę filmów na DVD.

Podobnie jak Audigy Platinum, opisywana karta wyposażona jest w przedni panel zawierający komplet wejść i wyjść, wystarczająco rozbudowany, aby spełnić oczekiwania 99 procent użytkowników. Ma nawet specjalne wejście podłączone do przedwzmacniacza, dzięki czemu bezpośrednio do karty można podłączyć gramofon. To jedyne tego typu znane nam rozwiązanie w popularnych kartach.

Jakość zastosowanych przetworników i całej konstrukcji jest wzorcowa - dźwięk cechuje się świetną dynamiką, praktycznie nie ulega zniekształceniom w zakresie 20 Hz-20 kHz. W testach wykonywanych programem RightMark AudioAnalyzer karta aż w trzech kategoriach otrzymała najwyższe noty.

Creative Sound Blaster Audigy Player

Karta ma wszystkie zalety, o których pisaliśmy powyżej, omawiając wersję Platinum, z jednym istotnym wyjątkiem - nie została wyposażona w przedni panel z zestawem wejść i wyjść. Jednak dzięki temu cena jest zdecydowanie niższa, a karta staje się idealnym rozwiązaniem dla graczy. Złącze FireWire jest dostępne nawet w tej wersji.

Leadtek WinFast 6Xsound

To jedna z bardzo wielu kart dźwiękowych wykorzystujących układ CMI8738. Oznacza to zwykle zestaw standardowych funkcji (dźwięk 5.1, 16 bitów/48 kHz) i przeciętną jakość. Jednak Leadtek pozytywnie się wyróżnia, bo ma wejścia i wyjścia w standardzie S/PDIF i TOSLink. Biorąc pod uwagę cenę karty, to bardzo interesująca oferta.

InnoVISION Audio Extreme 5.1

Karta pod względem konstrukcyjnym identyczna jak opisany powyżej Leadtek; taki sam zestaw wejść i wyjść. Niestety, w teście jakości dźwięku wypadła nieco gorzej. Wyróżnia się natomiast bardzo długą gwarancją (72 miesiące) i rewelacyjną ceną.

Genius Sound Maker Value 5.1

Jest to karta o bardzo prostej konstrukcji, podstawowej funkcjonalności, ale wyróżniająca się dźwiękiem dobrej jakości. Szkoda jednak, że brakuje jakichkolwiek złączy cyfrowych. Na pocieszenie dostajesz pełną wersję programu WinDVD.

Terratec DMX Xfire1024

Mimo braku wyjścia audio w systemie 5.1 karta Terrateca stanowi dowód na to, że od każdej reguły są wyjątki. Świetna jakość dźwięku w testach RightMark AudioAnalyzer i bardzo dobre wrażenia akustyczne w grach sprawiają, że zajmuje wysoką, trzecią pozycję. Jest zgodna z DirectSound3D, EAX1.0/2.0 i A3D1.0.

O tym musisz pamiętać

1. Karta dźwiękowa powinna pozwalać na podłączenie sześciu głośników (w konfiguracji 5.1).

2. Upewnij się, że na karcie jest wyjście cyfrowe (S/PDIF lub optyczne), które umożliwi jej współpracę z zewnętrznym wzmacniaczem lub innym urządzeniem muzycznym.

3. Sprawdź, czy karta dźwiękowa jest zgodna z popularnymi standardami dźwięku przestrzennego, najlepiej EAX 1.0/2.0, A3D 1.0, DirectSound3D.