Karty graficzne

Technologia produkcji i funkcje kart przeszły w ciągu ostatnich lat ogromne przeobrażenia. Jeśli wciąż korzystacie z karty graficznej kupionej dwa lub trzy lata temu, być może nadszedł czas, by ją zmienić.

Technologia produkcji i funkcje kart przeszły w ciągu ostatnich lat ogromne przeobrażenia. Jeśli wciąż korzystacie z karty graficznej kupionej dwa lub trzy lata temu, być może nadszedł czas, by ją zmienić.

Najnowsze karty działają w standardzie AGP 4X. Zanim jednak zdecydujecie się na taką kartę, sprawdźcie, czy Wasza płyta główna może również działać w tym trybie. Prędkość układu karta-płyta jest równa szybkości najwolniejszego ze składników. Warto sprawdzić, czy karta obsługuje sprzętowo transformacje T/L. Standard ten został entuzjastycznie przyjęty przez rynek (co widać po sprzedaży kart z procesorem GeForce), więc nowo powstające programy powinny korzystać z jego funkcji. Nie wszystkie karty reklamowane jako wykorzystujące efekty T/L rzeczywiście mogą z nich korzystać. Produkty z procesorem Savage 2000 do tej pory nie obsługują prawidłowo tych funkcji. Jeśli macie w zwyczaju wyświetlać obraz z komputera na telewizorze, powinniście sprawdzić, czy karta zawiera wyjście telewizyjne. W naszych testach wykorzystywaliśmy sterowniki dołączone do karty graficznej, gdyż większość użytkowników ich nie uaktualnia. Jeśli jednak chcecie, by Wasza karta działa bez zakłóceń z możliwie największa wydajnością, ściągnijcie najnowsze wersje sterowników z Internetu. Są one często pozbawione błędów i charakteryzują się większą wydajnością.

Przygotowując niniejsze zestawienie, poddaliśmy testom 30 kart graficznych AGP. Były wśród nich modele z procesorami firm: ATI, Nvidia, Matrox, S3 i 3dfx. Każdą kartę testowaliśmy na komputerze JTT Adax z procesorem Athlon 500 MHz, 64 MB RAM, twardym dyskiem o pojemności 8 GB podzielonym na dwie partycje pod kontrolą systemu Windows 98 SE i DirectX 7.0. Do testów wykorzystywaliśmy sterowniki dołączone do karty graficznej. Mierzyliśmy prędkość wyświetlanych klatek w grze Quake III Arena, Expendable oraz liczbę uzyskanych punktów w programie testowym 3D Mark 2000.

Karty graficzne

Wyniki testów

Niezależnie od tego sprawdzaliśmy, ile klatek może wyświetlić karta w programie Dagoth Moore Zoological Gardens. W przypadku gry Quake III Arena używaliśmy sterowników OpenGL, zaś Expendable - mechanizmów DirectX. 3D Mark 2000 i Dagoth Moore pozwalały ocenić efekty wizualne uzyskiwane dzięki transformacjom T/L i prędkość działania kart. Na ocenę ogólną złożyły się wyniki z testów Quake III Arena (25 procent), Expendable (25 procent), 3D Mark 2000 (10 procent) i cena (40 procent).

Jak się okazało, najlepszym stosunkiem wydajności do ceny charakteryzowały się karty z procesorem GeForce. Wśród wyróżnionych była też jedna karta ATI z procesorem Rage Fury i jedna z najnowszym produktem Nvidii, GeForce 2 GTS. Najwyższy ogólny wynik uzyskała karta MSI Power 3D. Wysoka wydajność w połączeniu ze stosunkowo niską ceną pozwoliły jej zająć pierwsze miejsce w tym miesiącu. Jeśli poszukujecie karty o najwyższej możliwej wydajności, powinniście zwrócić uwagę na produkt firmy Leadtek o nazwie WinFast GeForce 2 GTS. Niestety, jego cena, 1414 złotych, może odstraszyć wielu użytkowników.