Karty graficzne

3dfx powoli przechodzi do historii, a w wielkim pojedynku zwycięża NVIDIA. Jedynym poważnym konkurentem jest ATI.

3dfx powoli przechodzi do historii, a w wielkim pojedynku zwycięża NVIDIA. Jedynym poważnym konkurentem jest ATI.

Krótka lektura zawartości tabeli nie pozostawia złudzeń - NVIDIA zawładnęła rynkiem kart graficznych, z jej procesorów korzystają praktycznie wszyscy liczący się producenci. Nic zresztą dziwnego, ponieważ firma nie daje konkurencji chwili oddechu. Ostatnim uderzeniem był układ GeForce2 GTS Ultra, który pobił wszystkie wcześniejsze procesory graficzne, a już na początek 2001 r. zapowiadane są układy nawet dwa razy szybsze. O dominacji NVIDII świadczy również to, że firma prześcignęła nawet ATI pod względem całkowitego udziału w rynku.

Niemniej ATI jako jedyny z konkurentów nie poddaje się. Wprowadzony w tym roku układ Radeon okazał się bardzo wydajny, zwłaszcza w wysokich rozdzielczościach w 32-bitowej palecie kolorów. W wielu testach wydajności dorównuje lub nieznacznie nawet pokonuje karty z układami GeForce2 GTS (wyjątkiem jest, oczywiście, Ultra). Wyłącznie różnica w polityce licencyjnej (ATI nie sprzedaje swoich procesorów graficznych innym producentom kart) sprawia, że w zestawieniu TOP 10 mamy tylko jedną kartę z tym procesorem.

Karty graficzne

Cena

Karty graficzne

Wydajność

Karty graficzne

Parametry techniczne i wyniki testów

Symptomatyczny jest natomiast brak w zestawieniu niedawnego jeszcze lidera, legendarnej firmy 3dfx. Zaprezentowane na targach Comdex w 1999 roku karty z serii Voodoo 4 i 5 długo nie były wprowadzane do sprzedaży, a gdy się w końcu pojawiły, stało się jasne, że pod względem wydajności nie mogą konkurować z najnowszymi modelami innych producentów. 3dfx ma zresztą poważne kłopoty finansowe - firma musiała zamknąć fabrykę kart w Meksyku i skupić się wyłącznie na produkcji chipów.