Karty graficzne

Pierwsze karty graficzne z układem GeForce4 MX niewiele zmieniły w naszym rankingu najlepszych urządzeń.

Pierwsze karty graficzne z układem GeForce4 MX niewiele zmieniły w naszym rankingu najlepszych urządzeń.

Karty graficzne wykorzystujące układ GeForce4 oczekiwane były przez użytkowników z niecierpliwością. Jaki ma potencjał, udowodniła konsola XBox, w której zastosowano odmianę tego procesora. Niestety, do tej pory do Polski dotarły jedynie słabsze wersje GeForce4 MX. Układy te w założeniu zastąpić mają rodzinę GeForce2, natomiast z całą pewnością nie mogą stanowić konkurencji dla dowolnej wersji GeForce3.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Potwierdziły to nasze testy, w których karty z układami GeForce4 MX uplasowały się odpowiednio na 23 i 24 miejscu w ogólnym rankingu. Szczegółowe wyniki testów podajemy w artykule "GeForce 4 NX - chwyt marketingowy?". Testy wydajniejszych odmian tego układu przedstawimy w następnym numerze PCWK.

W związku z przedstawioną powyżej sytuacją, w rankingu nie zaszły poważniejsze zmiany od ostatniego testu. Królują karty z układami GeForce3 Ti 500, które teoretycznie nie stanowią już najsilniejszej broni NVIDII, ale póki co, nie mają na polskim rynku konkurencji. Odpowiednie modele firm Leadtek i Creative pozostają najszybszymi kartami, jakie kiedykolwiek testowaliśmy. Co ciekawe, różnica w ocenie wydajności wynosi zaledwie 0,002 punktu, co zdarza się niezwykle rzadko, nawet przy kartach opartych na tej samej konstrukcji referencyjnej.

Parametry techniczne i wyniki testów kart graficznych

Parametry techniczne i wyniki testów kart graficznych

Dwa miejsca w czołowej dziesiątce przypadły kartom opartym na układach 8500. Co ciekawe, obydwie pochodzą od innych niż ATI producentów, co jeszcze do niedawna byłoby absolutnie nie do pomyślenia. Ich zaletą jest również cena, stosunkowo niska jak na karty należące do ścisłej czołówki w zakresie wydajności.