Karty graficzne

Na rynku kart graficznych zatrzęsło się porządnie po ogłoszeniu przez ATI informacji o najnowszych procesorach graficznych.

Na rynku kart graficznych zatrzęsło się porządnie po ogłoszeniu przez ATI informacji o najnowszych procesorach graficznych.

Wydajność i opłacalność

Wydajność i opłacalność

Jak pokazują pierwsze testy, publikowane przez zachodnie serwisy internetowe, najnowsze układy ATI pozmieniają kolejność wielu rankingów, zwłaszcza najsilniejszy układ Radeon 9500, który praktycznie we wszystkich testach jest dużo szybszy niż GeForce4 4600. Także słabsza i dużo tańsza wersja Radeon 9000 konkuruje bez kompleksów z GeForce4 MX 460. Jednak żaden z tych układów nie ma na razie wpływu na kolejność naszego ran-kingu kart graficznych kosztujących poniżej 1000 zł. Radeon 9500 jeszcze długo nie zmieści się w tej kategorii, a Radeon 9000 nie dotarł jeszcze do Polski do chwili przygotowywania tego materiału.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Oznacza to, że w rankingu dominują karty z układami GeForce4 MX - zajęły 8 z 10 miejsc. Ten stan rzeczy nie może, oczywiście, dziwić - karty z tymi układami (pomijając może najtańsze GeForce4 MX 420) pozwalają pograć we wszystkie najnowsze gry, a ich cena jest przystępna dla wielu osób kupujących nowy komputer lub unowocześniających stary. Trzeba jednak pamiętać, że kupując kartę z takim układem, zgadzamy się na pewne kompromisy - na pewno nie będziemy mogli grać w rozdzielczościach rzędu 1600x1200 dpi lub w niższych, ale z włączonymi funkcjami zaawansowanego antyaliasingu. Wszystkie karty w naszym rankingu wyposażone są w 64 MB pamięci.

Parametry techniczne i wyniki testów kart graficznych

Parametry techniczne i wyniki testów kart graficznych

Przy wydajności, jaką prezentują, kupowanie kart z 128 MB mija się absolutnie z celem, choć niektórzy producenci przedstawiają taką ofertę, traktując ją jako chwyt marketingowy.

Dwie pierwsze karty wyposażone są w szybsze układy GeForce3 Ti 200. Może je być coraz trudniej kupić, ponieważ układ GeForce3 powoli przechodzi do historii. Szkoda, ponieważ model Ti 200 daje się bardzo łatwo przetaktować, osiągając prawie parametry Ti 500, a to już gwarantuje bardzo wysoką wydajność.