Karty graficzne

Dokładne omówienie 10 najciekawszych spośród dostępnych na rynku kart graficznych. Sprawdź, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom i możliwościom finansowym.


Dokładne omówienie 10 najciekawszych spośród dostępnych na rynku kart graficznych. Sprawdź, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom i możliwościom finansowym.

MSI MS-StarForce G4Ti4200

Pierwsze miejsce zajęła karta droższa od pozostałych, jednak swobodnie mieszcząca się poniżej przyjętej granicy 1000 zł. To jedyny reprezentant rodziny pełnowartościowych układów GeForce4 i choć w najsłabszej wersji Ti4200, jednak bez problemu rozprawił się z konkurencją w testach wydajności. Karta wyposażona jest w 128 MB pamięci, co w tym przypadku można uznać za częściowo uzasadnione, choć wzrost wydajności (w stosunku do wersji 64 MB) w dostępnych rozdzielczościach nie przekracza 5 procent. Istotną zaletą karty jest natomiast tkwiący w niej potencjał - daje się z łatwością przetaktować znacznie powyżej swoich nominalnych parametrów. Dzięki temu jest propozycją, która daje poczucie bezpieczeństwa inwestycji - nie zestarzeje się zbyt szybko.

Abit Siluro GF4 MX440

Karta graficzna Abita przegrała z opisywanym modelem Creative'a zaledwie o 0,2 punktu, co wynika przede wszystkim z tego, że do Abita nie dołączono żadnego oprogramowania - gier lub odtwarzacza DVD. Otrzymujesz samą kartę, choć z drugiej strony pozwala to utrzymać cenę na niższym poziomie. Pod względem jakości wykonania karta Abita zupełnie nie ustępuje produktowi Creative'a i należy w tej kategorii do czołówki. 64 MB pamięci w połączeniu z układem GeForce4 MX 440 to dla wymagających graczy już za skromna konfiguracja, ale trzeba pamiętać, co to dziś oznacza. Przekłada się mianowicie na wynik ponad 200 klatek/s w trybie Normal w Quake III Arena.

MiNT Radeon 9000 PRO

Niewątpliwie to jedna z lepszych kart graficznych w swoim przedziale cenowym. Wprawdzie wyniki testów wydajności plasują ją obecnie na poziomie GeForce4 MX 440, to trzeba pamiętać, że procesor Radeon 9000 PRO obsługuje bardzo istotną technologię cieniowania wierzchołków i pikseli, podczas gdy MX 440 tego nie potrafi. Oznacza to, że opisywana karta będzie jeszcze przez co najmniej rok dobrze sobie radzić w najróżniejszych grach, podczas gdy układy GeForce4 MX mogą się okazać przestarzałe niemal z dnia na dzień, jeśli tylko producenci gier masowo podejmą decyzję o wykorzystaniu wspomnianej technologii cieniowania. Ważną zaletą Radeona 9000 PRO jest bardzo dopracowany tryb pracy dwumonitorowej, przydatny, gdy nie tylko grasz, ale również pracujesz z wieloma dokumentami.

Sparkle GeForce4 MX440

Wprawdzie karta ta według procedury testowej uzyskała rezultat zaledwie o 0,1 punktu gorszy niż opisywany Leadtek, to jednak subiektywna ocena komfortu pracy nakazywałaby nieco bardziej zróżnicować oba modele.

Sparkle jest bowiem klasycznym przykładem takich produktów, w których rola producenta ogranicza się do wydrukowania etykiet na pudełka. Nie otrzymujesz żadnych wyspecjalizowanych sterowników, żadnego dodatkowego oprogramowania - tylko kartę. Ponieważ zaś konstrukcyjnie nie różni się ona od większości stawki, więc wyniki wydajności uzyskała identyczne. Jednak jakość wyświetlanego obrazu była troszkę gorsza niż w wypadku np. Creative'a.

MSI G4MX440

Dwie karty firmy MSI na podium dobrze świadczą o wyczuciu potrzeb rynku i potwierdzają to wyniki sprzedaży - MSI jest obecnie największym na świecie producentem kart graficznych. Opisywana karta nie wykorzystuje żadnej rewolucyjnej technologii, ale jest przygotowana bardzo solidnie. Znajduje to wyraz m.in. w niezwykle bogatym pakiecie oprogramowania, który jest do niej dołączany. Wykonanie karty nie budzi najmniejszych zastrzeżeń, podobnie jak jakość wyświetlanego obrazu. 64 MB pamięci to idealna pojemność dla układu GeForce4 MX 440.

Leadtek A170 DDR T

Jako że jest to kolejna karta graficzna oparta na tej samej wzorcowej konstrukcji NVIDII, trudno od niej oczekiwać szczególnych osiągnięć czy funkcjonalności. Faktycznie, od strony sprzętowej żaden element nie może zaskoczyć. Procesor GeForce4 MX 440 w kombinacji z 64 MB pamięci to absolutna klasyka. Do tego tylko jedno wyjście VGA i wyjście telewizyjne. Jednak karty Leadteka mają bardzo funkcjonalne i rozbudowane sterowniki, które pozwalają na znacznie pełniejszą kontrolę nad urządzeniem niż sterowniki pochodzące bezpośrednio od NVIDII. Dobrze więc, że chociaż w tym zakresie producentowi udało się wyróżnić z tłumu.

PowerColor Radeon 9000

Pod względem wydajności to bez wątpienia najsłabsza karta w naszym teście, choć z drugiej strony - może się pochwalić obsługą wszystkich najnowszych funkcji grafiki 3D, czego z całą pewnością nie da się powiedzieć o modelach opartych na układzie GeForce4 MX.

Niestety, nie dowodzą tego faktyczne osiągi, głównie za względu na mocno ograniczone taktowanie zegara głównego układu (procesor/pamięć: 250/400 MHz). Dodatkowo na niekorzyść karty przemawia stosunkowo wysoka w stosunku do możliwości cena.

Creative Blaster4 MX440

Karta firmy Creative nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym, oprócz szczególnie wysokiej jakości wykonania. Gdy porównamy ją do nieco tańszych odpowiedników, okazuje się, że staranność montażu przemawia zdecydowanie na korzyść karty Creative'a. Podobną staranność widać w niezłej jakości dokumentacji. Jeśli jednak chodzi o zastosowane technologie, jest to konstrukcja oparta na wzorcowej karcie NVIDII. Bardzo dobrze nadaje się do biura i wciąż radzi sobie z większością gier, jednak może to już nie potrwać długo. Na niekorzyść karty przemawia wyższa niż u konkurentów cena.

O tym musisz pamiętać

1. Najprawdopodobniej całkowicie wystarczy Ci karta z 64 MB pamięci, 128 MB to zwykły marketing i naciąganie.

2. Najnowsze karty graficzne, np. Radeon 9700, pokażą pełny potencjał dopiero za kilka miesięcy, gdy pojawią się programy wykorzystujące nowe funkcje DirectX 9.0. Może zatem warto poczekać jeszcze trochę, co przy okazji pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy?

3. AGP 8x to technologia przyszłości, która już pojawia się na rynku. Jeśli możesz sobie pozwolić na zakup odpowiedniej karty graficznej i płyty głównej, nie wahaj się.