Karty graficzne

Ten rok należał do NVIDII, której karty graficzne bezapelacyjnie dominowały praktycznie w każdej kategorii cenowej. Oczekujemy, że w przyszłym roku układy graficzne będą dużo wydajniejsze, bo jak dowodzą naszetesty, najnowsze gry w stylu "Crysis" zmuszają nawet najszybsze modele do kapitulacji.


Ten rok należał do NVIDII, której karty graficzne bezapelacyjnie dominowały praktycznie w każdej kategorii cenowej. Oczekujemy, że w przyszłym roku układy graficzne będą dużo wydajniejsze, bo jak dowodzą naszetesty, najnowsze gry w stylu "Crysis" zmuszają nawet najszybsze modele do kapitulacji.

XFX GF 8600 GT, 620 M 256 MB DDR3, TV DVI PCI-E (Fatal1ty)

Karty graficzne

Jeśli szukasz najszybszej i do tego bezgłośnie pracującej karty z GeForce 8600 GT, zainteresuj się tym modelem. Fatal1ty to pseudonim najlepszego na świecie gracza w FPS, typu "Counter Strike" czy "Quake". Młody mistrz udziela się marketingowo, firmując swoim pseudonimem nie tylko produkty firmy XFX, lecz również Creative Labs (karty Sound Blaster X-Fi Fatal1ty, słuchawki itp). Model XFX jest wyjątkowy z kilku względów. Karta, mimo wyposażenia w stosunkowo szybki procesor graficzny NVIDIA GeForce 8600 GT podkręcony do granic swoich możliwości, pracuje całkowicie bezgłośnie. To zasługa skomplikowanego i skutecznego pasywnego układu chłodzenia, składającego się z kilku elementów. Radiatory zamontowane po obu stronach czarnego laminatu są połączone rurami cieplnymi z dodatkowym, aluminiowym kaloryferem. Procesor graficzny pracuje z częstotliwością 620 MHz, a 256 MB pamięci GDDR3 - 1700 MHz. Standardowo modele 8600 GT pracują w tempie 540/1400 MHz. Co ciekawe, mimo fabrycznego zwiększenia częstotliwości, a tym samym prędkości generowania klatek, karta nie wymaga podłączenia do dodatkowego źródła zasilania. Wydajność podkręconego XFX jest bardzo dobra - co prawda, mniejsza niż modeli GeForce 8600 GTS, lecz dużo większa niż standardowych kart z układami 8600 GT. To najszybszy model z serii, jaki testowaliśmy, włączając w to karty tuningowane fabrycznie.

Informacje ABC Data

tel. 022 6760900

http://www.abcdata.pl

Cena 650 zł

EVGA e-GeForce 8800Ultra Superclocked 768 MB

Karty graficzne

Najszybsza karta graficzna na rynku. Ma 24 potoki renderingu, 128 zunifikowanych jednostek przetwarzania (dynamicznie są im przydzielane zadania obróbki pikseli, wierzchołków, oświetlenia czy fizyki) oraz 768 MB pamięci GDDR3, pracującej z 384-bitowym interfejsem. W wersji EVGA zwiększono częstotliwość taktowania procesora i pamięci. GPU pracuje z taktowaniem 655 MHz, a 768 MB pamięci GDDR3 aż 2250 MHz. Ta ostatnia wartość jest szczególnie interesująca, bo praktycznie osiągnięto już maksymalne tempo pracy pamięci wspomnianego rodzaju. Model ten jest duży, podobnie jak standardowy GTX. Ma blisko 27 cm długości, dlatego zanim go kupisz, koniecznie sprawdź, czy zmieści się w twojej obudowie. Wymaga też dobrego zasilacza, o mocy około 450 W (EVGA zaleca modele o mocy 500 W i 34 A na linii 12 V). Aby nie dochodziło do przegrzania karty, producent zamontował na niej blaszaną obudowę radiatora własnej konstrukcji, poprawiając w ten sposób odprowadzanie ciepła. Mimo rewelacyjnych osiągów (rekordowe wyniki w naszych testach) pracuje prawie bezgłośnie.

Informacje EVGA

http://www.evga.com

Cena 2799 zł

Gigabyte GV-NX79G256DP-RH

Karty graficzne

Świetna karta, która mimo starszego procesora NVIDIA GeForce 7900 GS może w większości gier płynnie wyświetlać obraz z pełną szczegółowością, w rozdzielczości 1280x1024 piksele. W rozdzielczości 1600x1200 pikseli (czyli takiej, jaką ustawią posiadacze monitorów LCD o 20-22-calowej przekątnej) z płynnością może być różnie. W starszych grach problemów nie będzie, za to w nowszych trzeba zmniejszyć szczegółowość obrazu albo ustawić dwukrotny tryb wygładzania krawędzi zamiast czterokrotnego. Karta Gigabyte'a należy do serii TurboForce, co oznacza, że fabrycznie zwiększono w niej częstotliwość taktowania procesora graficznego i pamięci w stosunku do modeli wzorcowych NVIDII. Aby zapewnić skuteczne chłodzenie procesora pracującego z wyższą częstotliwością, zastosowano wydajny układ chłodzenia firmy Zalman. Składa się on z dziesiątków drobnych listków aluminium, które poprawiają odprowadzanie gorącego ciepła. Co istotne, pracuje bardzo cicho.

Informacje NTT System

tel. 022 6105161

http://www.ntt.pl

Cena 550 zł

PowerColor X1950 PRO VIVO AC

Karty graficzne

Najszybsza karta wśród tanich modeli, kosztujących do 500 zł. Wyposażono ją w dość wiekowy, ale wciąż bardzo wydajny procesor ATI Radeon X1950 PRO, którego chłodzeniem zajmuje się układ przygotowany przez firmę Arctic Cooling. Jest to rozwiązanie dobrze znane, identyczne zestawy można kupić samodzielnie i zamontować także na innych kartach ATI i NVIDII. Układ chłodzenia składa się tu z wielożeberkowego, wysokiego radiatora z aluminium, przytwierdzonego do miedzianej podstawy. Właśnie podstawa odbiera ciepło wytwarzane przez procesor graficzny. Dodatkowo przez całą długość radiatora biegną trzy miedziane rury cieplne, zwiększające skuteczność odprowadzania ciepła. Z plastikową obudową pokrywającą radiator zintegrowano cichy wentylator. Karta wyposażona jest także w wejście wideo, więc za jej pomocą można nagrywać filmy na dysk komputera. Częstotliwość taktowania procesora graficznego wynosi 600 MHz, a 256-megabajtowej pamięci GDDR3 - 1400 MHz. Ten model płynnie wyświetla grafikę we wszystkich starszych grach i większości nowych. Jego wada to spory pobór prądu, aż o 90 W większy niż w wypadku modeli GeForce 8600 GT i 7900 GS.

Informacje Sirius.pl

tel. 0338235211

http://www.sirius.pl

Cena 440 zł

ZOTAC GeForce 8800 GT 512 MB DDR3 AMP Edition

Karty graficzne

ZOTAC to firma stosunkowo mało znana. Producent ten na polskim rynku pojawił się niedawno, lecz w branży jest potentatem na skalę światową - produkuje karty z procesorami NVIDII sprzedawane pod różnymi markami. Postanowiliśmy wyróżnić jedną z najnowszych, wyposażoną w procesor NVIDIA GeForce 8800 GT. Model ZOTAC-a wyróżnia się tempem pracy rdzenia, pamięci i jednostek cieniowania, szybszym niż zaleca producent procesora. Taktowanie procesora w tym modelu wynosi 700 MHz (standardowo 600 MHz), a jednostek odpowiedzialnych za cieniowania (tzw. shaderów) aż 1700 MHz (w najszybszej karcie GeForce 8800 GTX - 1512 MHz). Z kolei 512 MB pamięci GDDR3 pracuje z częstotliwością 2 GHz (standard dla 8800 GT to 1,8 GHz). Sam procesor jest interesujący, bo wyposażono go w 112 zunifikowanych jednostek przetwarzania, oczywiście realizujących wszystkie funkcje DX10. Karta w rozdzielczości do 1600x1200 pikseli wydajnością dorównuje kosztującym ponad 2000 zł modelom z serii 8800 GTX. W wyższej rozdzielczości na jaw wychodzą ograniczenia związane z przepustowością interfejsu pamięci (256-bitowy, a w GTX-ie 384-bitowy) i mniejszą liczbą jednostek obliczeniowych. Niewątpliwe plusy to niskie zapotrzebowanie karty na energię, niewielki, płaski układ chłodzenia i wyposażenie w najnowszą wersję interfejsu PCI Express 2.0, który nie tylko na odpowiednich płytach (aktualnie z chipsetem X38) ma gwarantować nieco lepsze osiągi, lecz również umożliwia dostarczenie gniazdem PCI aż 150 W energii. ZOTAC podoba nam się także pod względem ceny, bo karty z serii 8800 GT pozostałych producentów kosztują około 1000 zł.

Informacje NTT System

tel. 022 105161

http://www.ntt.pl

Cena 850 zł